Home Nauka i Technika Surowce krytyczne dla dekarbonizacji i transformacji energetycznej

Surowce krytyczne dla dekarbonizacji i transformacji energetycznej

W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacja oraz transformacja energetyczna stały się kluczowymi priorytetami dla wielu krajów i społeczności na całym świecie. Jednakże, realizacja tych celów wymaga nie tylko zaawansowanych technologii, ale także dostępu do kluczowych surowców niezbędnych do produkcji nowoczesnych rozwiązań energetycznych.

H2POLAND (2)

Przejście od paliw kopalnych do alternatywnych źródeł energii musi być przeprowadzone w sposób planowy, zrównoważony i bezpieczny, aby nie pozbawiać społeczeństwa dostępu do energii i nie obniżać jakości życia. Konieczne będzie zwiększenie mocy produkcyjnych i wydobycia w obszarach dotąd niekluczowych dla naszej cywilizacji i gospodarki.

„Nowe technologie wytwarzania, przesyłu i magazynowania energii oraz ich nośników, a także rozwój tych już dojrzałych zwiększy zapotrzebowanie na szereg surowców określanych obecnie jako krytyczne” – zauważa Piotr Drozdowski, dyrektor H2POLAND & NetZero Forum.

Mało osób zauważa ten istotny aspekt transformacji energetycznej, w tym politycy, decydenci, dziennikarze i naukowcy. Dlatego podczas H2POLAND & NetZero Forum sesja „Surowce krytyczne dla transformacji energetycznej i dekarbonizacji” skupi się na dyrektywie CRM (Critical Raw Materials) oraz wyzwaniach związanych z surowcami krytycznymi niezbędnymi do transformacji energetycznej.

Transformacja wymaga wykorzystania, stworzenia lub dostosowania setek nowych i istniejących technologii, w których kluczową rolę odgrywają urządzenia zawierające pierwiastki zaliczane do CRM. Podstawowe składniki technologiczne transformacji to między innymi: ogniwa fotowoltaiczne, elektrolizery, paliwa syntetyczne, turbiny wiatrowe, baterie i ogniwa paliwowe.

„Chcemy zaznaczyć skalę i zasięg zjawiska zależności tych technologii od trudno dostępnych i nierównomiernie w skali świata skoncentrowanych surowców, które występują na Ziemi w ograniczonych jak na powstające potrzeby, ilościach. Bezdyskusyjnie CRM są niezbędne do procesu transformacji. Jednak wysoce dyskusyjne jest, czy nasze bezpieczeństwo energetyczne nie będzie mocno zachwiane przez obecnie rozpoznane źródła surowców” – zaznacza prof. UAM dr hab. Robert E. Przekop.

„Na tematy tych zagadnień będziemy dyskutować podczas H2POLAND & NetZero Forum w dniach 24-25 kwietnia w Poznaniu” – dodaje R. Przekop.

Widoczne jest, że zarządzanie surowcami krytycznymi będzie kluczowe w procesie transformacji i stanowi jedno z głównych wyzwań nadchodzących lat.

Podczas tego wydarzenia będzie okazja posłuchać ekspertów zajmujących się odzyskiem, recyklingiem, wydobyciem, produkcją oraz bezpieczeństwem strategicznych surowców krytycznych w kontekście dekarbonizacji i transformacji energetycznej oraz wziąć udział w dyskusji.

Spotkanie Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND oraz Środkowoeuropejskiego Forum Dekarbonizacji NetZero odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ