Home Nauka i Technika Kraby i antropocen: nakrętki zamiast domków z muszelek

Kraby i antropocen: nakrętki zamiast domków z muszelek

Według naukowców z Poznania i Warszawy, wiele gatunków krabów pustelników zaczęło używać plastikowych osłon zamiast tradycyjnych muszelek odzwierzęcych, co jest jedną z oznak zmian środowiskowych antropocenu. Zjawisko to opisano w czasopiśmie „Science of the Total Environment”, co podkreśla masową skalę zanieczyszczenia plastikiem.

Tworzywa sztuczne, znane jako plastik, są powszechnie obecne w zanieczyszczeniach morskich. Badania i obserwacje wykazują ich szkodliwy wpływ na dziką przyrodę i środowisko naturalne. Autorzy nowych analiz, prof. Marta Szulkin i dr Zuzanna Jagiełło z Instytutu Biologii Ewolucyjnej na Wydziale Biologii UW oraz dr Łukasz Dylewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zauważają także wyraźne zmiany w zachowaniu zwierząt spowodowane plastikiem.

„Kraby pustelniki muszą chronić miękki odwłok. Robią to, chowając się w muszlach pozostawionych przez martwe skorupiaki. Jednak taka mobilna kryjówka na plecach nie wystarcza na całe życie: kraby rosną i muszą je wymieniać, a optymalna muszla jest zasobem rzadkim w środowisku” – przypominają autorzy badania w informacji prasowej, przygotowanej przez UW i przekazanej serwisowi Nauka w Polsce.

Badacze zauważyli, że kraby pustelniki zaczęły używać plastiku zamiast tradycyjnych muszli.

Metody badawcze związane z iEcology, czyli ekologią internetową, potwierdziły pojawienie się nowego zachowania u krabów pustelników.

Stworzenia te zaczęły korzystać z plastiku zamiast muszli, co zostało potwierdzone przez badaczy dzięki zastosowaniu metod badawczych związanych z iEcology.

„Na fotografiach odkryliśmy łącznie 386 osobników, korzystających ze >>sztucznych muszli<<, głównie – plastikowych nakrętek. Kraby wykorzystały też urwane szyjki szklanych butelek czy metalowe końcówki żarówek. Według naszych obliczeń dziesięć spośród szesnastu gatunków lądowych krabów pustelników na świecie używa tego rodzaju schronienia. To nietypowe zachowanie obserwowane jest we wszystkich tropikalnych rejonach Ziemi” – zauważają naukowcy.

Naukowcy przeanalizowali opublikowane w mediach społecznościowych i na innych internetowych platformach zdjęcia krabów pustelników z rodziny Coenobitidae. Wnioski z analiz publikują na łamach „Science of the Total Environment” (https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2023.168959).

Wnioski z analiz publikują na łamach „Science of the Total Environment” (https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2023.168959). Przedstawiają też możliwe kierunki ewolucji poszczególnych gatunków krabów pustelników w antropocenie. Ich zdaniem do czynników wpływających na wybór „sztucznych muszli” przez te zwierzęta należą: dobór płciowy, waga tworzyw sztucznych, bodźce zapachowe i możliwość kamuflażu w zanieczyszczonym środowisku.

„Analizy te pogłębią naszą wiedzę o konsekwencjach zanieczyszczenia ekosystemów morskich plastikiem, a także o ewolucji gatunków w kontekście nowych presji ewolucyjnych związanych z antropocenem” – piszą naukowcy.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ