Home Biznes i finanse Śląsk – wspierany przez Polski Związek Firm Deweloperskich

Śląsk – wspierany przez Polski Związek Firm Deweloperskich

11 maja 2023 roku w Katowicach miało miejsce oficjalne otwarcie Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą organizacją deweloperską w Polsce, która od 2002 roku zabiega o interesy branży deweloperskiej w Polsce i Unii Europejskiej.

PZFD gromadzi blisko 300 firm deweloperskich z całego kraju, zapewniając pełną reprezentację zarówno rodzinnych przedsiębiorstw, jak i międzynarodowych korporacji. Działalność obejmuje również rynek mieszkaniowy i komercyjny. Oddział Śląski to już siódma lokalizacja PZFD, którego poprzednie oddziały zostały otwarte w 2021 w Łodzi, 2019 w Krakowie, 2017 w Poznaniu, Trójmieście, a w 2012 w Warszawie i 2011 w Wrocławiu.

„Rynek nieruchomości w Polsce stoi dzisiaj przed ogromnym wyzwaniem, dlatego cieszę się, że kolejny region dostrzega potrzebę integracji i współpracy branży. Śląsk bez wątpienia jest w dobrych rękach. Nie mam wątpliwości, że nowo powstały Oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz wybrany zarząd zrobi wszystko, aby dokładnie określić potrzeby lokalnego rynku nieruchomości i na nie odpowiedzieć. Jako branża wykonaliśmy ważny krok, bo integracja biznesu jest dużym przedsięwzięciem. Kolejnym krokiem będzie nawiązanie współpracy z samorządem, ponieważ tylko w taki sposób możemy skutecznie działać w regionie i realizować misję czynienia Śląska nowoczesnym i przyjaznym do życia miejscem. I wierzę, że ta współpraca przyniesie w niedługim czasie widoczne efekty” – mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Agencja doradcza JLL wskazuje, że w aglomeracji śląskiej na koniec I kw. 2023 deweloperzy oferowali ok. 6 tys. mieszkań na sprzedaż, co stanowi rekordową ilość. Od dwóch lat liczba dostępnych mieszkań na rynku pierwotnym systematycznie rosła, zaś lata 2019 i 2021 były najlepszymi w historii okresami w kwestii sprzedaży lokali. Jednak w 2020 i 2022 wyniki były niższe w porównaniu do pozostałych rynków. Choć udział Katowic w ofercie w aglomeracji sięga obecnie 50%, to udział w sprzedaży jest o wiele mniejszy – odpowiednio 38%, 44% i 28% w 2021, 2022 i I kw. 2023. Wzrost średniej ceny oferty w Katowicach do 19% w ostatnim roku może być powodem słabszej sprzedaży. Warto wspomnieć, że średnia cena jest wyższa niż średnia dla aglomeracji – 10,8 tys.

Katowicki rynek biurowy osiągnął rekordowy poziom w 2022 roku, kiedy to do użytku oddano blisko 130 tys. mkw. powierzchni, a obecnie w budowie znajduje się około 100 tys. mkw. Planowany jest dalszy rozwój rynku, który obecnie oferuje ponad 900 tys. mkw. powierzchni biurowej na wynajem. Górny Śląsk zajmuje drugie miejsce pod względem dostępnych powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce, z podażą sięgającą 4.9 mln mkw. Do końca 2023 roku do użytku zostanie oddanych kolejne 310 tys. mkw. powierzchni, co wzmocni pozycję Górnego Śląska jako jednego z najlepiej rozwijających się regionów Polski.

„Od dzisiaj Śląsk może pochwalić się nowo powstałym Oddziałem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, któremu mam zaszczyt przewodniczyć. Sformalizowanie naszej działalności w ramach związku wynika z konieczności zjednoczenia sektora deweloperskiego po to, aby skutecznie odpowiadać na aktualne potrzeby, a wśród nich niekwestionowanym priorytetem jest konieczność zasypania luki mieszkaniowej. Jednocząc branżę, wykonaliśmy pierwszy, istotny krok, bo w obliczu bieżących wyzwań nie ma miejsca na rozproszone ruchy. Wyzwanie, któremu musimy sprostać wymaga zintegrowanych działań i współpracy biznesu oraz samorządu. Wierzę, że wspólnie będziemy w stanie zdiagnozować przyczyny obecnego stanu rzeczy, aby następnie móc precyzyjnie określić skuteczne sposoby na uwolnienie potencjału branży i tym samym dostarczyć potrzebną liczbę mieszkań. Mam ogromne przekonanie, że Śląsk będzie w tym zakresie liderem i że na bazie lokalnych potrzeb podejmiemy współpracę z decydentami na szczeblu krajowym. Tylko współdziałanie może przynieść oczekiwane efekty, dlatego już teraz zapraszam do współpracy każdego, kto razem z nami chce budować przyjazny Śląsk i nowoczesną Polskę” – mówi Maciej Wójcik, prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Maciej Wójcik
Prezes Zarządu
Oddział Śląski Polskiego Związku Firm Deweloperskich
tel. +48 123 456 789
e-mail: prezes@pzfd.pl

Nowa wersja:

Oddział Śląski Polskiego Związku Firm Deweloperskich został zarządzony przez:

  • Maciej Wójcik z TDJ Estate (prezes zarządu);
  • Tomasz Poloczek z Xanakis Development;
  • Tomasz May z Home Construction & Design;
  • Jacek Piwkowski z Millenium Inwestycje;
  • Jakub Ziętara z Nowa Częstochowa;
  • Adrian Potoczek z Ateli Management;
  • Tomasz Delowski z Tętnowski Development.

Kontakt do prezesa:

Maciej Wójcik
Prezes Zarządu
Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich
tel. +48 123 456 789
e-mail: prezes@pzfd.pl


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ