Home Artykuły Partnerów Perspektywy pracy dla kierowcy w Poznaniu. Czego wymagają pracodawcy i ile można zarobić?

Perspektywy pracy dla kierowcy w Poznaniu. Czego wymagają pracodawcy i ile można zarobić?

Ze względu na brak rąk do pracy profesja kierowcy zawodowego powoli staje się zawodem przyszłości. Trend ten dotyczy nie tylko Poznania, ale i w całego kraju. Aby zyskać atrakcyjne zatrudnienie potrzeba jednak odpowiednich uprawnień. Jacy kierowcy są najbardziej poszukiwani i ile zarabia się na tym stanowisku?

Jaki kierowca znajdzie pracę w Poznaniu i okolicach? 

Praca w Poznaniu na GoWork.pl dostępna jest dla wielu kierowców różnych kategorii. Barometr Zawodów wskazuje jednak, że w mieście i okolicach najbardziej brakuje osób, nie tylko posiadających kwalifikacje do prowadzenia samochodów osobowych, co także mogących zasiadać za kierownicą pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych oraz autobusów. Gwarancją otrzymania stabilnego zatrudnienia jest zatem przede wszystkim odpowiednia kategoria prawa jazdy. 

W Poznaniu brakuje m.in. kurierów, listonoszy, dostawców i zaopatrzeniowców. To praca dla kierowców kategorii B, gotowych do prowadzenia samochodów osobowych i dostawczych. Wiele firm zaopatruje swoich pracowników w samochody firmowe, inne oczekują od kandydatów gotowości do założenia działalności gospodarczej i używania własnego samochodu. Każdy kierowca zawodowy przechodzi również szereg badań lekarskich i psychotechnicznych. To praca dla osób o dobrym zdrowiu. 

Możliwości zatrudnienia jest wiele. Kurierzy i listonosze rozwożą przesyłki po wskazanym terenie. Osoby z własnym samochodem mogą zostać dostawcami jedzenia, zakupów albo asortymentu sklepów, aptek i innych punktów sprzedażowo-usługowych. Czynne prawo jazdy kategorii B wykorzystuje się także przy realizowaniu przewozów osób. Kierowców zatrudnią m.in. poznańskie firmy taksówkarskie. Pracę na własny rachunek umożliwiają również mobilne aplikacje. 

Praca w Poznaniu dla kierowcy międzynarodowego i budowlanego 

Jedną z najbardziej poszukiwanych grup kierowców zawodowych z Poznania są osoby posiadające czynne prawo jazdy kategorii C oraz C+E. Dokumenty te uprawniają m.in. do poruszania się samochodami ciężarowymi o różnej masie. Wraz z odpowiednim świadectwem kwalifikacji na przewóz rzeczy kierowca zawodowy może znaleźć zatrudnienie m.in. na budowie, gdzie zasiądzie za kierownicą takich pojazdów, jak wywrotki, spycharki itp. 

Uprawnienia ADR, czyli na przewóz materiałów niebezpiecznych, to jedna z najbardziej cenionych kwalifikacji, która sprawia, że zarobki kierowcy rosną. Na lepsze wynagrodzenia mogą liczyć także osoby z prawem jazdy C+E, które zgodzą się na odbywanie kilkutygodniowych tras międzynarodowych. Kierowca realizujący zlecenia tego typu pracuje w systemach gwarantujących, np. 3 tygodnie pracy w delegacji oraz tydzień wolnego we własnym domu. Posiada przypisany do niego samochód ciężarowych i kartę kierowcy, czyli zawodowy dokument osobisty, pomagający m.in. monitorować czas pracy. 

Kierowca międzynarodowy powinien znać język angielski lub niemiecki, przynajmniej w stopniu podstawowym i móc przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Osoba, która będzie przewozić żywność, musi dodatkowo posiadać aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych. Doświadczenie jest zawsze w cenie, ale z braku chętnych, pracodawcy coraz częściej są w stanie zatrudniać kandydatów, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z branżą transportową i zapewniać niezbędne wdrożenie. Powszechne jest także finansowanie i pomoc w uzyskaniu potrzebnych uprawnień i dokumentów.

Praca przy przewozie osób — kierowca autobusu i nie tylko

Kierowcy potrzebni są również do pracy przy przewozie osób. Kategoria prawa jazdy, która dotyczy ich najczęściej w tym przypadku, to D. Osoby te mogą pracować m.in. dla biur podróży, prywatnych przewoźników z regionu albo zasilić szeregi kadr Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Kandydat na kierowcę autobusu musi posiadać prawo jazdy kategorii B, co najmniej wykształcenie zawodowe, ukończyć 21 lat i nie być karanym. Wówczas może przystąpić do odpowiedniego szkolenia, które sfinansuje mu przyszły pracodawca. 

Musi jednak podpisać tzw. “lojalkę” i po kursie podejmować zatrudnienie na tyle długo, aby zwrócić firmie koszta jego wyszkolenia. Kierowca autobusu z Poznania powinien na starcie swojej pracy spodziewać się wynagrodzenia, które razem z przyznawaną premią, wyniesie 4 760 zł brutto miesięcznie. Na zatrudnionego czekają także liczne benefity pracownicze, takie jak m.in. prywatna opieka medyczna czy dofinansowanie wakacji. 

Ile zarabia kierowca zawodowy z Poznania? 

Na drodze do podjęcia zatrudnienia i rozwoju na kierowcę zawodowego najczęściej czeka dużo szkoleń, badań oraz zdobywania dokumentów i dopełniania formalności. Wszystko to potrafi sporo kosztować. I o ile tymi kwotami nie martwi się pracodawca, to każdy kierowca chce, aby zainwestowany trud zwrócił mu się dzięki przyszłej pracy. Statystyki pokazują, że najlepiej zarabiają kierowcy międzynarodowi posiadający kategorię prawa jazdy C+E. 

Cenione są również uprawnienia na przewóz materiałów niebezpiecznych. Raporty tworzone przez polskie podmioty zgrupowane w branży transportowo-spedycyjno-logistycznej pokazują, że polski kierowca samochodu ciężarowego, jeżdżący na trasach międzynarodowych, zarobił w 2021 roku średnio 7 200 zł netto miesięcznie. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak medianę dotyczącą ogólnego zawodu kierowcy określa jako 4,7 tys. zł brutto miesięcznie. Według tego samego źródła kierowca autocysterny zarabia przeciętnie 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Dane GUS-u wskazują zaś, że mieszkańcy Poznania, zatrudnieni w transporcie i gospodarce magazynowej, pobierali w 2020 roku średnio 4,9 tys. zł brutto miesięcznie

Wszystko zależy m.in. od branży, wielkości i lokalizacji zakładu pracy, a także rodzaju posiadanych uprawnień, doświadczenia i umiejętności kierowcy. Zarobki w sektorze wydają się sukcesywnie rosnąć, co ma związek z nieustannym rozwojem transportu w Polsce, jak i powiększającym się deficytem pracowników dostępnych na rynku. Osoby bezrobotne, długo niemogące znaleźć zatrudnienia, fani motoryzacji, jak i ci, którzy dopiero stają przed wyborem przyszłej kariery, mogą z powodzeniem rozważyć decyzję o zostaniu kierowcą zawodowym w Poznaniu.

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ