Home Biznes i finanse Ustawy Ministerstwa Infrastruktury zatwierdzone przez Sejm – nowe możliwości dla Polski

Ustawy Ministerstwa Infrastruktury zatwierdzone przez Sejm – nowe możliwości dla Polski

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że 26 maja 2023 roku Sejm głosami większości przyjął projekt ustawy dotyczący zmian w ustawie o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym oraz innych. Nowe przepisy przewidują zniesienie opłat za przejazd po autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dla samochodów osobowych i motocykli.

Projekt wywołał entuzjazm rodaków, którzy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze podróżując po autostradach. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2023 roku.

1 lipca 2023 r. płacenie za korzystanie z autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica zostanie wyeliminowane dla pojazdów o masie do 3,5 tony.

Ustawa przewiduje również zakaz wyprzedzania ciężarówek na drogach szybkiego ruchu.

Drogowcy zaplanowali, że wszystkie autostrady zarządzane przez GDDKiA będą darmowe dla samochodów osobowych i motocykli o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Opłata za przejazd zostanie zniesiona od 1 lipca 2023 r., obejmując nie tylko te autostrady, które już są płatne, ale także te, które są w trakcie budowy lub są bezpłatne.

Minister Andrzej Adamczyk uważa, że zniesienie opłat za przejazd autostradami dla pojazdów osobowych stworzy korzyści zarówno dla kierowców, jak i wszystkich użytkowników dróg. Przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych na autostrady pozwoli zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy. Ponadto uda się zaoszczędzić fundusze, które będą wykorzystane na utrzymanie, remonty i modernizację dróg.

Od teraz zabronione są wyścigi słoni na drogach szybkiego ruchu.

Projekt ustawy zakazuje wyprzedzania się ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach, co zwiększy bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że wprowadzenie zakazu wyścigów słoni i zakazu wyprzedzania się ciężarówek, zmniejszy ryzyko wypadków i zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść w oparciu o postanowienia art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ