Home Nauka i Technika Miednica ludzka: jak zmiany wpływają na jej budowę?

Miednica ludzka: jak zmiany wpływają na jej budowę?

Badania wykonane przez dr Annę Marię Kubicką z UPP w Poznaniu pokazują, że miednica u kobiet i mężczyzn jest bardziej elastyczna, niż się sądziło. Ustalono, że pod wpływem niektórych czynników może ulec zmianie. Co więcej, kolejne przebyte ciąże kobiet nie pozostawiają trwałych zmian w strukturze miednicy. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Czy kształt miednicy jest uzależniony od tego, jaką wagę mieliśmy w dzieciństwie? A może nasza masa ciała ma wpływ na konstrukcję miednicy – nawet po osiągnięciu dorosłego wieku, a nasze kości już przestały rosnąć? I czy miednica jest na tyle elastyczna, żeby pozostawić ślad po każdej kolejnej ciąży? Te pytania zostały zbadane przez dr Annę Marię Kubicką z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a jej odkrycia opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

„Dotychczasowe badania zakładają, że budowa miednicy jest pod silną presją adaptacyjną w związku z dwoma zjawiskami: przystosowaniem do ludzkiej dwunożności – oraz rodzeniem noworodków o dużym obwodzie głowy. W związku z tym sądzono, że element szkieletu, będący pod tak silną presją, nie może się cechować plastycznością, czyli podatnością na zmiany w budowie w trakcie życia. Najnowsze badania pozwoliły zweryfikować to przypuszczenie. Głównym celem badań było sprawdzenie, czy – i w jakim stopniu – miednica może zmienić kształt pod wpływem działania czynników zewnętrznych. W przypadku nowych analiz tym czynnikiem zewnętrznym była masa ciała, a konkretnie – wskaźnik BMI, który pozwala stwierdzić, czy dana osoba wykazuje odchylenie od normalnej wagi w stosunku do swojego wzrostu” – tłumaczy dr Kubicka serwisowi Nauka w Polsce.

Naukowczyni z Poznania oceniła poziom plastyczności miednicy za pomocą danych z bazy New Mexico Decedent Image Database. W bazie znajdują się tomografie komputerowe całego ciała wykonane osobom zmarłym w latach 2010-2017. Do analizy wybrano skany i dane biologiczne ponad 300 osób w różnym wieku – od 1 do 80 lat.

Począwszy od badań przeprowadzonych przez badaczkę z Poznania, dowiedziono, że zmiana budowy ludzkiej miednicy może być wynikiem wielu czynników. Więcej na temat tego, co wpływa na zmiany w budowie miednicy, można znaleźć w artykule dostępnym na stronie internetowej https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97308%2Cbadaczka-z-poznania-sprawdzila-co-wplywa-na-zmiane-budowy-ludzkiej-miednicy.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ