Home Biznes i finanse Inwestycja Orlenu w Biogaz: Nowa Era Ochrony Środowiska

Inwestycja Orlenu w Biogaz: Nowa Era Ochrony Środowiska

Biometan ma szansę wspierać wzrost suwerenności energetycznej Polski i wpłynąć na wzrost konkurencyjności w sektorze energetycznym. Polska dysponuje dużymi zasobami biogazu, a polskie firmy oferują najnowocześniejsze technologie jego wytwarzania. „Zielony gaz” będzie znaczącym uzupełnieniem krajowego miksu energetycznego w najbliższych latach.

Uczestnicy 26. konferencji Gazterm w Międzyzdrojach podjęli dyskusję na temat rosnącej roli biogazu. Zwrócono uwagę na znaczenie rozwoju rynku „zielonego gazu” dla zapewnienia energetycznej niezależności Polski oraz potrzebę wdrażania konkretnych rozwiązań i kształtowania świadomości społecznej w tym zakresie.

„Rynek biogazu w najbliższych 10 latach wciąż będzie w fazie rozwoju. Chciałbym jednak, aby w ciągu najbliższej dekady biometan stał się istotnym elementem polskiego miksu energetycznego, zwiększając jednoczenie nasze bezpieczeństwo” – powiedział Leszek Mańk, prezes zarządu PGNiG BioEvolution z Grupy Orlen.

„Dla sektora ciepła systemowego każdy metr sześcienny zielonego gazu, który może zostać skonsumowany w instalacji choćby poprzez zatłaczania biometanu do sieci gazowniczych, jest elementem wpływającym na realizację celu we wszystkich aspektach naszej gospodarki” – powiedział prezes Regulski.

„Doświadczenia innych państw wskazują, że jest możliwe wybudowanie wielu udanych, działających instalacji biogazowych w krótkim okresie, bo za taką należy uznać perspektywę kolejnych 10 lat. Czekamy na ważne akty prawne, które zdynamizują rozwój branży” – stwierdził Mańk.

„Koncern zaktualizował niedawną swoją strategię Orlen 2030, gdzie istotny element w obszarze OZE stanowi biogaz i biometan. Na inwestycje zamierzamy przeznaczyć 10 miliardów złotych i wiązać się to będzie z koniecznością realizacji bardzo wielu projektów w krótkim czasie. Założenia strategiczne są takie, aby w 2030 roku osiągnąć wolumen jednego miliarda metrów sześciennych biogazu rocznie” – wyjaśnił Leszek Mańk.

Według prezesa spółki BioEvolution, Polska ma ogromny potencjał do wykorzystania w zakresie substratów i odpadów, a interesariusze rynku będą tworzyć pożądane partnerstwa i synergiczne efekty.

Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, zauważył, że branża biogazu w Polsce ma obecnie ogromny potencjał do dynamicznego wzrostu.

Prezes spółki BioEvolution stwierdził, że PKN Orlen jest zdecydowanym liderem w segmencie „zielonego gazu” na polskim rynku.

Jacek Dach z Katedry Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zwrócił uwagę na zjawisko niewiedzy, które może prowadzić do protestów przeciwko inwestycjom biogazowym.

„Jestem przekonany, że wystarczy uświadomić lokalną społeczność do tego, że będzie ona także mogła korzystać z inwestycji” – stwierdził prof. Dach.

„Kluczowa jest współpraca z lokalnymi społecznościami, które do tej pory czasami w sposób negatywny patrzyły na instalacje biogazowe, obawiając się niedogodności, np. nieprzyjemnych zapachów. Będziemy dążyć do jak najwyższych standardów i wszystkie nasze inwestycje będziemy realizować bezpiecznie w technologii bezwodorowej” – zapewnił Leszek Mańk, prezes zarządu PGNiG BioEvolution.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ