Home Biznes i finanse MRIT: Polskie eksperymenty będą realizowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (komunikat)

MRIT: Polskie eksperymenty będą realizowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że projekt tzw. ustawy odległościowej ma doprowadzić do rzeczywistego odblokowania energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce – powiedział Piotr Ciepiela, radca prawny i specjalista od prawa energetycznego z kancelarii Baker McKenzie podczas debaty „Energetyka wiatrowa w Polsce” na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Ministerstwo Rozwoju i technologii ogłosiło, że Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała siedem kontraktów z polskimi instytucjami i firmami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Te projekty będą obejmować badania wpływu długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka, działanie zaawansowanych jednostek AI w warunkach niskiej grawitacji, monitorowanie poziomu hałasu na ISS, czy wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej, co otworzy nowe możliwości dla rozwoju polskiej nauki i polskich technologii kosmicznych.

Polska Misja na ISS pozwoli polskiemu astronautzie przeprowadzić eksperymenty na orbicie. To wyjątkowa okazja dla polskiego sektora kosmicznego, aby uczestniczyć w badaniach na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Wysłanie polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz możliwość testowania polskich eksperymentów w warunkach mikrograwitacji ma ogromne znaczenie dla rozwoju technologii kosmicznych w Polsce. To także świetna okazja dla polskich firm do przetestowania swoich rozwiązań w kosmosie. Jestem przekonany, że ten krok przyczyni się do dalszego rozwoju sektora kosmicznego w naszym kraju. Jestem również dumny z konkurencyjności naszych przedsiębiorców na arenie europejskiej.

Polska umocniła swoją pozycję w europejskich programach kosmicznych, dzięki porozumieniu podpisanemu przez Ministra Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną. Realizacja eksperymentów w kosmosie staje się możliwa, a także otwiera się szansa na udział polskiego astronauty w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Według prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorza Wrochny, eksperymenty przeprowadzane w warunkach mikrograwitacji mają potencjał zwiększenia konkurencyjności polskich badań naukowych i przyspieszenia komercjalizacji technologii kosmicznych. Każdy z tych eksperymentów nie tylko przyczynia się do globalnej wiedzy naukowej, ale także otwiera nowe możliwości praktycznego zastosowania wyników badań w przyszłych technologicznych rozwiązaniach na Ziemi.

Eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wymagały wielomiesięcznego procesu oceny bezpieczeństwa i wykonalności. Po wstępnej kwalifikacji wybranych eksperymentów, zespoły intensywnie pracowały nad dokumentacją, aby zagwarantować ich wykonalność. Podpisanie kontraktów było ostatnim krokiem w długim procesie definiowania operacji, a zespoły nadal pracują równolegle nad przygotowaniem swoich eksperymentów zgodnie z procedurami ISS.

ESA, MRiT i POLSA podpisały kontrakty z firmami i instytucjami naukowymi po wielomiesięcznym procesie oceny eksperymentów na ISS. Zespoły wybranych eksperymentów intensywnie pracowały nad dokumentacją, aby zagwarantować ich wykonalność. Podpisanie kontraktów było zwieńczeniem procesu definiowania wszystkich kroków operacyjnych, a zespoły nadal równolegle pracują nad przygotowaniem swoich eksperymentów zgodnie z procedurami ISS.

Lista eksperymentów przygotowujących się do lotu, uporządkowana alfabetycznie, obejmuje następujące:

ASTROMENTALHEALTH – badanie wpływu izolacji kosmicznej na zdrowie psychiczne człowieka, prowadzone przez Uniwersytet Śląski. HUMAN GUT MICROBIOTA – badanie zmian w mikrobiomie jelitowym astronautów podczas krótkotrwałej misji kosmicznej, prowadzone przez WAT, Instytut Optoelektroniki i Centrum Inżynierii Biomedycznej.

Badania IMMUNE MULTIOMICS mają na celu zrozumienie wpływu mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka poprzez analizę zmian w ekspresji genów i procesów regulujących ekspresję genów w komórkach krwi. Naukowcy badają, jak adaptacja do warunków kosmicznych wpływa na zdolność organizmu do obrony przed infekcjami. Projekt realizowany jest przez WAT, Instytut Optoelektroniki oraz Centrum Inżynierii Biomedycznej.

Projekt LEOPARDISS to innowacyjna jednostka przetwarzania danych, która umożliwia wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie. Badanie to ma kluczowe znaczenie dla przyszłości eksploracji kosmicznych, gdzie autonomiczne systemy będą odgrywać coraz większą rolę. Realizatorem projektu jest KP Labs.

Badanie mikroglonów wulkanicznych w warunkach kosmicznych oraz rozwój bezprzewodowych systemów monitorowania hałasu na ISS to dwa eksperymenty naukowe, które mają znaczenie dla przyszłych misji kosmicznych oraz zastosowań w obiegu zamkniętym i medycynie kosmicznej. Odpowiedzialnymi podmiotami są Extremo Technologies i Svantek.

Badanie YEAST TARDIGRADEGENE ma na celu zbadanie, jak modyfikowane genetycznie drożdże, wzbogacone białkiem niesporczaków, radzą sobie w warunkach mikrograwitacji. Celem jest określenie ich potencjalnego zastosowania jako biofabryk podczas podróży kosmicznych oraz na Marsie czy Księżycu. Projekt prowadzi konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Zauważ: Komunikaty opublikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ