Home Zdrowie i styl życia Farmaceuci alarmują: Przyszłość szczepień w aptekach jest zagrożona

Farmaceuci alarmują: Przyszłość szczepień w aptekach jest zagrożona

1 lipca stan zagrożenia epidemicznego w Polsce dobiegnie końca, w związku z czym wygasną przepisy umożliwiające farmaceutom wykonywanie szczepień przeciw grypie i COVID-19 w aptekach. Wczoraj odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, na którym Ministerstwo Zdrowia odpowiadało na pytania przedstawicieli farmaceutów dotyczące przyszłości szczepień w nadchodzącym sezonie.

4 czerwca w Senacie odbyło się istotne posiedzenie Komisji Zdrowia, na którym minister zdrowia miał omówić przyszłość szczepień ochronnych w Polsce. Przedstawiciele ważnych organizacji branżowych farmaceutycznych, w tym Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (prezes NRA), Mikołaj Konstanty (prezes Rady SIA), Piotr Merks (ZZPF) i Marcin Balcerzak (OPZCI) zabrali głos, aby wyrazić swoje wątpliwości i nadzieje.

Farmaceuci ostrzegają przed możliwymi niepewnościami i obawami dotyczącymi sezonu szczepień przeciw grypie, biorąc pod uwagę zapowiedzi zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Wiele wskazuje na to, że szczepienia w aptekach będą kontynuowane i nadal będą stanowiły ważny element polskiej strategii walki z wirusami. Przedstawiciele branży farmaceutycznej wzywają do dalszego zwiększenia dostępności szczepień w aptekach, ponieważ umożliwi to szybsze i skuteczniejsze przeciwdziałanie pandemii. Farmaceuci mają duże doświadczenie w zakresie zarządzania lekami i środkami biobójczymi, dlatego ich zaangażowanie w szczepienie będzie niezwykle przydatne. Obecnie, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, farmaceuci mogą szczepić, zgodnie z zasadami wskazanymi w osobnym rozporządzeniu.

Sytuacja jest niepewna i pozostaje niewiadomą, co stanie się po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Czy szczepienia będą wciąż wykonywane w aptekach? A może zostaną one ograniczone lub całkowicie zakazane?

Pomimo niepewności, która pozostaje wokół tego tematu, farmaceuci nadal są przygotowani do wykonywania szczepień w aptekach, jeśli przepisy na to pozwolą. Aby znacząco zmniejszyć liczbę osób narażonych na choroby zakaźne, w tym grypę, farmaceuci uważają, że szczepienia powinny być dostępne w jak najszerszym zakresie.

W celu zminimalizowania niepewności wokół tego tematu, organy zarządzające aptekami powinny jak najszybciej wydać jasne i konkretne wytyczne dotyczące szczepień w aptekach. To pozwoli farmaceutom przygotować się na nadchodzące zmiany, a także zapewnić pacjentom niezbędną ochronę przed zakażeniami.

Nowa wersja paragrafów

Pomimo niewiadomych, jakie pozostają wokół tego tematu, farmaceuci są przygotowani do wykonywania szczepień w aptekach, jeśli tylko pozwolą na to prawa. Zdaniem farmaceutów, szczepienia powinny być dostępne w jak najszerszym zakresie, aby zapewnić pacjentom odpowiednią ochronę przed chorobami zakaźnymi. Dlatego też organy zarządzające aptekami powinny jak najszybciej wydać jasne i konkretne wytyczne dotyczące szczepień w aptekach.

Konieczne jest również wypracowanie rozwiązań, które zagwarantują, że szczepienia będą wciąż dostępne w aptekach po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. W ten sposób możemy zminimalizować niepewność wokół tego tematu i zapewnić pacjentom dostęp do odpowiedniej ochrony przed chorobami zakaźnymi.

„Przed nami nowy sezon. Bardzo, bardzo niepewny sezon. Nie wiemy, czy wykonanie usługi szczepienia w aptece będzie nadal bezpłatne dla pacjenta. Potrzebne są rozwiązania prawne, które zabezpieczą pacjentowi możliwość dostępu do szczepienia w aptece i usługa będzie wykonana bezpłatnie. […] Obowiązuje nas ustawa o chorobach zakaźnych i tutaj decyzja ministra jest kluczowa” – mówiła prezes NRA.

•    Podsumowując, farmaceuci będą musieli wziąć pod uwagę zmieniające się okoliczności, aby zapewnić, że ich usługi są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów.

Według stowarzyszenia farmaceutów, koniec pandemii nie oznacza automatycznego końca szczepień przez farmaceutów. Niezbędne jest, aby farmaceuci wykorzystali szansę na wyjście poza swoją strefę komfortu i przystosowali swoje usługi do aktualnych potrzeb pacjentów. Farmaceuci powinni wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, aby pomóc w zwalczaniu chorób zakaźnych i zapewnić pacjentom pełne wsparcie.

Ponadto, farmaceuci powinni wykorzystać rozwój technologii w celu ułatwienia dostępu pacjentom do usług szczepień, a także wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności w celu budowania zaufania pacjentów. Dzięki temu, pacjenci będą mogli skorzystać z bezpiecznych i wysokiej jakości usług szczepień, które zapewnią im ochronę przed chorobami zakaźnymi.

Podsumowując, farmaceuci powinni dostosować swoje usługi do aktualnych potrzeb pacjentów, aby zapewnić, że są w stanie zagwarantować optymalną opiekę i wsparcie dla pacjentów, w tym możliwości szczepień.

„Z naszego punktu widzenia kluczowa jest teraz też informacja, ale nie tylko z punktu widzenia farmaceutów, ale też innych grup zawodowych, lekarzy, pielęgniarek, co dalej ze szczepieniami przeciwko COVID?” – pytała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

„Przypomnę, że jesteśmy dwa miesiące po ostatnim sezonie grypowym, ale tak naprawdę dwa miesiące przed kolejnym. I tak naprawdę dzisiaj my, farmaceuci detaliczni, czyli ci, którzy spotykają się z pacjentami w aptekach ogólnodostępnych, nadal nie wiemy, co będzie w przyszłym sezonie, jeżeli chodzi o grypę” – mówił Konstanty.

1 lipca zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego, co skutkować będzie nieaktualnością obecnych regulacji prawnych. Hurtownie zaczęły już pytać o szczepionki, które wkrótce będą niezbędne przy przygotowaniach do sezonu szczepień. Dr Mikołaj Konstanty, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, zwrócił uwagę na niepewność farmaceutów w tym zakresie.

Ustawa o zawodzie farmaceuty powinna zostać zmieniona tak, aby wykonywanie szczepień ochronnych przez farmaceutów zostało uregulowane. Ma to nastąpić jak najszybciej, by każdy mógł przygotować się do sezonu szczepień.

Izba Aptekarska apeluje do władz o wprowadzenie zmian w ustawie, tak aby farmaceuci mogli prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Jest to ważne, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo i ochronę przed chorobami, szczególnie w okresie pandemii.

W związku z zaistniałą sytuacją, zespół ekspertów zajmujących się zdrowiem publicznym wzywa do zmiany ustawy o zawodzie farmaceuty, tak aby farmaceuci mogli prawidłowo wykonywać szczepienia ochronne. Jest to niezbędne, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed chorobami.

Zgodnie z decyzją władz, 1 lipca stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony, co skutkować będzie nieaktualnością obecnych regulacji prawnych. Już teraz hurtownie pytają o szczepionki, które będą niezbędne przy przygotowaniach do sezonu szczepień.

Izba Aptekarska, we współpracy z zespołem ekspertów zdrowia publicznego, prosi władze o wprowadzenie zmian w ustawie o zawodzie farmaceuty, w celu umożliwienia farmaceutom wykonywania szczepień ochronnych. Ma to za zadanie zapewnienie ludziom bezpieczeństwa i ochrony przed chorobami.

„Ja apeluję, proszę i też pytam czy Ministerstwo w tej chwili jest w stanie podać jakiekolwiek daty i przybliżyć nam nadchodzący sezon? Mamy dzisiaj już czerwiec, a lipiec to jest miesiąc, kiedy już szczepionki wjadą do aptek. Dzisiaj aptekarze są odpytywani przez hurtownie farmaceutyczne o deklaracje dotyczące ilości szczepionek, które mają się w tych aptekach pojawić. No i nic nam innego nie pozostaje, jak tylko wróżby, bo szanowni państwo, my dalej nie wiemy, jak to będzie wyglądało” – mówił prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Mgr farm. Marcin Balcerzak, reprezentujący Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych, zwrócił uwagę na konieczność przypisania aptekom stałej roli w zwalczaniu chorób zakaźnych. Zauważył on, że wiedza i usługi apteczne mogą być niezbędne w profilaktyce pierwotnej.

Kolejnym ważnym punktem, wskazywanym przez mgr farm. Marcina Balcerzaka, jest wykorzystanie technologii informacyjnych w aptekach. Jego zdaniem, wdrożenie nowoczesnych systemów monitorowania pacjentów i leczenia pomogłoby zapobiegać występowaniu chorób zakaźnych.

„Cały czas apteki nie mają stałego miejsca i cały czas odbywa się to w sposób doraźny” – mówił Balcerzak.

Mariusz Poznański z Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił, że uregulowania projektu zmian w zakresie szczepień przeciwko grypie w aptekach są już gotowe. Najważniejsze zmiany wejdą w życie po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego, czyli po 1 lipca.

Ministerstwo Zdrowia właśnie przedstawiło gotowy projekt zmian dotyczących szczepień przeciwko grypie w aptekach. Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Mariusz Poznański zapewnił, że po 1 lipca, gdy zostanie zakończony stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzone regulacje będą miały zastosowanie.

„Faktycznie, nasze doświadczenia i perspektywa patrzenia na realizację szczepień w aptekach jest bardzo pozytywna i jest z naszej strony ruch legislacyjny, żeby ją wzmocnić – zapewniał Mariusz Poznański.

•    Czytaj dalej: Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy? Eksperci polecają szczepienia…

Nowa wersja paragrafów:

•    Aby uniknąć negatywnych skutków grypy, warto zapoznać się z wynikami sezonu 2022/2023 i przeczytać artykuł Dramatyczny spadek liczby szczepień przeciw grypie. Eksperci podsumowali sezon 2022/2023…

•    Więcej informacji na temat zapobiegania rozprzestrzenianiu się grypy znajdziesz w artykule Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy? Eksperci polecają szczepienia…

Parlamentarzyści potwierdzili, że nowelizacja ustawy o świadczeniach jest już po uzgodnieniach wewnętrznych oraz Komitecie Stałym Rady Ministrów. Projekt zgłoszony w wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, pod numerem UD331, uwzględnia oczekiwane zmiany.

„Projekt będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów w niedługim czasie. Tam jest cała sekcja dotycząca zmian związanych z realizacją szczepień i nadzorem” – zapewniał dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego.

Minister poinformował, że wszelkie dotyczące finansowania zakupu i wykonania szczepienia szczepionką przeciw COVID-19 pozostaną na tym samym poziomie aż do końca roku.

W ostatnim czasie farmaceuci zauważyli wzrost obaw związanych z przyszłością szczepień w aptekach.

Minister zapewnił, że rząd będzie wspierał zaangażowanie farmaceutów w zapobieganiu i leczeniu COVID-19.

Środki finansowe na szczepienia nie zmienią się do końca roku, co daje farmaceutom i pacjentom pewność i stabilność.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ