Home Polityka i społeczeństwo Uwiecznieni w murze: Prezydenci RP na Uchodźstwie

Uwiecznieni w murze: Prezydenci RP na Uchodźstwie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie

Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie był Prezydent Stanisław Ostrowski. Urodził się 15 czerwca 1876 roku w Warszawie, a zmarł 10 marca 1947 roku w Londynie. Był jednym z ostatnich prezydentów RP na uchodźstwie. Został wybrany na Prezydenta RP na Uchodźstwie w dniu 9 grudnia 1939 roku.

Mural, który został odsłonięty 2 marca br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach, przypomina o prezydencie Stanisławie Ostrowskim oraz o innych Prezydentach Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie:

  • Ignacy Mościcki
  • Władysław Raczkiewicz
  • Władysław Sikorski

Mural jest wyrazem szacunku dla prezydentów RP na Uchodźstwie, a jego odsłonięcie uświetniła orkiestra dęta i chór szkolny. Uroczystość zakończyła defilada po murawie boiska szkolnego.

Jako uczniowie szkoły im. Miłośników Ziemi Śląskiej mamy szczególny obowiązek upamiętniania Prezydentów RP na Uchodźstwie, którzy pozostawili nam bezcenne dziedzictwo.

Misja: Wolna Polska

Uczennice ósmej klasy szkoły podstawowej w Świętochłowicach, Natalia Dudek i Zuzanna Jagiełło, postanowiły upamiętnić ich działalność poprzez mural. Jego tematem było hasło Misja: Wolna Polska, które swoją wymową trafnie oddaje misję, którą wypełniali Prezydenci RP na uchodźstwie i która została zrealizowana po latach zmagań: odzyskanie przez Polskę wolności i niepodległości.

Idea muralu wywołała wielkie poruszenie w społeczności szkolnej. Zasugerowano, aby do jego wykonania wykorzystać technikę graffiti, która lepiej oddawałaby charakter realizacji oraz młodych artystów. Pomysł spotkał się z entuzjazmem wśród nauczycieli i uczniów, którzy wspólnie zainicjowali prace nad muralem.

Efekty pracy

Rezultat pracy zespołu okazał się imponujący. Uczniowie wykonali mural w wymiarze 5 x 7 metrów, zgodnie z projektem Natalii i Zuzanny. Jego tematyka została zakotwiczona w symbolem misji Prezydentów RP na uchodźstwie – orłem białym, który wznosi się wyżej, nieustannie przypominając o walce o wolność i niezależność Polski.

Mural składa się z kilku elementów, które oddają tematykę projektu:

  • kwiat symbolizujący złożoną przysięgę i składanie hołdu Prezydentom RP na uchodźstwie
  • serce symbolizujące ludzką wrażliwość, szacunek i zaangażowanie w działania na rzecz wolności
  • orzeł biały wskazujący na wolność i siłę
  • tarcza symbolizująca jedność, solidarność i bezpieczeństwo

Wykonanie muralu było dla uczniów nie tylko wyzwaniem artystycznym, ale także okazją do poznania historii Polski i do przeżycia wzruszających chwil wspólnego tworzenia dzieła sztuki.

Kulminacją pracy, która zakończyła się sukcesem, było oficjalne odsłonięcie muralu, które odbyło się w szkole w Świętochłowicach. Był to wspaniały i wzruszający moment, w którym uczniowie mogli dumnie przedstawić efekty swojej ciężkiej, ale zaangażowanej pracy.

Uroczyste odsłonięcie muralu było zwieńczeniem wielu działań i wyzwań, jakie uczniowie pokonali w trakcie wykonywania tego dzieła. Udało im się stworzyć symboliczny monument, który będzie przypominał o dążeniu do wolności i wyzwolenia Polski. Mural to ważny symbol patriotyzmu i szacunku dla historii naszej ojczyzny.

Misja: Wolna Polska to nie tylko hasło, ale także świadectwo tego, jak silną więź z ojczyzną potrafią tworzyć młode pokolenia. Jest to wyraz wdzięczności dla działaczy walczących o wolną i niepodległą Polskę. Praca nad muralem była dla uczniów okazją do poznania historii i zrozumienia, jak ważne jest dbanie o naszą ojczyznę.

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie, powstała tuż obok Mauzoleum, stanowi miejsce upamiętniające ich służbę dla Polski. Zgromadzone w niej eksponaty, wystawy, filmy i multimedia pozwalają poznać sylwetki Prezydentów na Uchodźstwie oraz okoliczności, w których działali i służyli Polsce.

Zgromadzone w Izbie eksponaty, wystawy, filmy i multimedia pozwalają poznać sylwetki trzech Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz okoliczności, w których działali i służyli Polsce:

  • Ignacego Mościckiego (Prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1939–1945)
  • Władysława Raczkiewicza (Prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1945–1947)
  • Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego (Prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1947–1989)

Zwiedzanie Izby Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie jest bezpłatne i jest dostępne po wcześniejszym zarezerwowaniu miejsca. Jej otwarcie odbyło się 11 listopada 2022 r., a jej oficjalne otwarcie nastąpiło w trakcie uroczystości w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Poznanie Izby Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie to przede wszystkim szansa na poznanie męstwa, odwagi i determinacji, z jaką walczyli oni o niepodległość Polski. To również okazja do zapoznania się z dziejami niepodległości i ocaleniem państwowości polskiej w czasach wojny i okupacji.

Zobacz jak wyglądała uroczystość otwarcia Izby Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie to miejsce szczególne, gdzie możemy oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolną Polskę. Jest to jednocześnie okazja do przypomnienia, że prawdziwa wolność wymaga wysiłku i wspólnego działania. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca i do poznania dziejów naszej ojczyzny.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ