Home Ludzie i kultura Most do przeszłości: Muzeum Historii Polski jako łącznik między przeszłością a teraźniejszością

Most do przeszłości: Muzeum Historii Polski jako łącznik między przeszłością a teraźniejszością

Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, wyraził swoją wielką radość podczas uroczystej inauguracji siedziby Muzeum Historii Polski, które zostało zlokalizowane na terenie warszawskiej Cytadeli. Jak powiedział, „To wydarzenie chwyta mnie za serce. Takie muzeum to spełnienie marzenia byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego”.

Muzeum Historii Polski (MHP) to największa placówka kulturalna w dziejach niepodległej Polski, dająca możliwość poznania naszej bogatej historii oraz kształtowania współczesnego patriotyzmu.

„Muzeum zlokalizowane jest w miejscu niezwykle ważnym dla polskiej historii – na Cytadeli warszawskiej, która jest symbolem próby zniewolenia Polaków, bo została wzniesiona przez cara po upadku powstania listopadowego” – zauważył Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Grodno jest miejscem, które wystawiło czoła prześladowaniom i okrucieństwom. Nad tym miastem unosi się duch walki o wolność i niepodległość Polski, a w 1921 roku odniosło ono zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Prezydent podkreślił, że Muzeum Polskiej Wojny Ojczyźnianej w Grodnie będzie miało kluczowe znaczenie w formowaniu przyszłości naszego kraju.

Grodno jest prawdziwym świadkiem wszelkich trudności, z jakimi musiała mierzyć się Polska w walce o niepodległość. To tu, w 1921 roku, Polacy odnieśli zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Prezydent podkreślił, że Muzeum Polskiej Wojny Ojczyźnianej w Grodnie będzie nie tylko świadectwem tego wydarzenia, ale również będzie wspierało i umacniało tożsamość narodową Polaków.

Grodno jest miejscem, w którym Polacy wytrwale walczyli o wolność i niepodległość. To tu, w 1921 roku, Polacy pokonali Armię Czerwoną. Prezydent zaznaczył, że Muzeum Polskiej Wojny Ojczyźnianej w Grodnie będzie miało istotne znaczenie dla zachowania i umacniania ducha patriotycznego Polaków.

W czasie III rozbioru Polski Izabela Czartoryska w Puławach założyła pierwsze polskie muzeum. Jej celem było zgromadzenie dzieł z przeszłości, które stanowiłyby symbol odrodzonej Rzeczpospolitej i stały się jej siłą napędową.

„To nie tylko gmach, a symbol, który ma nas prowadzić ku przyszłości. Prawdziwie opowiedziana historia Polski to oręż do walki o lepszą przyszłość. Niech duch Rzeczpospolitej i ofiara poprzednich pokoleń pomagają wzrastać Polsce” – apelował Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, uważa, że Muzeum Historii Polski jest najważniejszą inwestycją państwa polskiego w kulturę. Minister powiedział: „Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym ludzie mogą poznać i zrozumieć tysiącletnią historię Polski, jej kulturę i tradycje”. Prof. Piotr Gliński apelował również, by muzeum stało na straży polskiej tożsamości.

„Te historie wielkie i małe składają się na całość dziejów. Historia łączy, ale czasem dzieli. Chciałbym, aby to miejsce stało się miejscem dumy, ale i dialogu, czasem sporu o lepszą przyszłość, o lepszą Polskę” – zapewniał Robert Kostro.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, mówi, że historia, którą prezentuje MHP, obejmuje nie tylko wielkie wydarzenia ludzkości, ale także pojedyncze losy i doświadczenia. Wystawa czasowa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”, którą MHP otwiera 17 lat po swoim powołaniu, ukazuje pięćset eksponatów z ogólnej liczby blisko 60 tys. obiektów. Wystawa ta ma służyć nie tylko do pokazania interesujących przedmiotów, ale również do uświadomienia widzom, jak wielką rolę odgrywa współpraca z innymi instytucjami kultury, z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z ofiarnymi darczyńcami w pozyskiwaniu lub odzyskiwaniu zabytków.

Muzeum Historii Polski w swojej wystawie „Wielkie i małe historie” prezentuje zabytki z różnych okresów czasu, począwszy od średniowiecznego denara Chrobrego, a kończąc na opowieści o wsparciu udzielonym Ukraińcom w zeszłym roku. Wystawa ta ma służyć nie tylko do prezentowania zabytków, ale także do ukazania znaczenia współpracy z różnymi instytucjami kultury i darczyńcami w pozyskiwaniu i odzyskiwaniu obiektów.

Sala wystaw czasowych Muzeum Historii Polski będzie odgrywać znaczącą rolę w przekazywaniu wiedzy na temat historii naszego kraju. Powierzchnia 1400 m2 umożliwi prezentację wystaw poświęconych wolności, polskiej tożsamości oraz historii społecznej i gospodarczej Polski.

W 2026 r. Muzeum Historii Polski otworzy swoją wystawę stałą. Będzie ona składać się z trzech głównych wątków: opowieści o historii narodu i państwa związanej z wolnością, opowieści o polskiej tożsamości oraz historii przemian cywilizacyjnych, życia codziennego i historii społecznej i gospodarczej Polski.

MHP to dzieło sztuki, zarówno od strony wizualnej, jak i historycznej. Marmurowa elewacja zawiera w sobie reliefy przywołujące pamięć o symbolach polskiej architektury – od Drzwi Gnieźnieńskich aż po modernizm wieku XX. Wieńczy ją taras widokowy, z którego możemy podziwiać piękno stolicy. Muzeum Historii Polski to wizytówka naszego kraju i duma Polaków.

Nowa siedziba Muzeum Historii Polski to nie tylko wystawy historyczne, ale także miejsce fascynujących wydarzeń edukacyjnych. Audytorium dla 580 osób pozwala organizować koncerty, widowiska, konferencje, debaty i inne imprezy, a sala koncertowa Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zapewnia doskonałe warunki do grania muzyki. Ponadto sala kinowo-teatralna na 135 widzów zaprasza na filmy i spektakle teatralne. Do tego dochodzi Park Edukacyjny MHP, gdzie można prowadzić zajęcia plenerowe oraz gry terenowe. Odwiedzający już mogą cieszyć się wszystkimi atrakcjami Muzeum.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ