Home Polityka i społeczeństwo Korzyści z funduszy europejskich dla Poznania i jego okolic

Korzyści z funduszy europejskich dla Poznania i jego okolic

Nadszedł czas, aby skorzystać z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w latach 2021-2027! W związku z tym, Marszałek Marek Woźniak, w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego, wraz z liderami Stowarzyszenia Metropolia Poznań – Prezesem Jackiem Jaśkowiakiem i Wiceprezesem Tadeuszem Czajką, podpisali porozumienie, w którym zapisano, że aglomeracji poznańskiej przydzielono 118,6 mln euro z programu regionalnego.

„Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne przysłużyły się utrwaleniu współpracy między poszczególnymi samorządami. Efektem są projekty, których realizacja wykraczała poza obszar pojedynczej gminy” – powiedział marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.

Inwestycje w węzły przesiadkowe przy dworcach kolejowych to z pewnością wysiłek wielu samorządów. Dzięki nim możliwe jest ułatwienie mieszkańcom aglomeracji poznańskiej dojazdu do pracy lub szkoły. Współfinansowane ze środków UE (perspektywa 2014-2020), a konkretnie z puli ZIT, są one kontynuacją współpracy między kilkoma samorządami. W kolejnych latach ta współpraca zaowocuje z pewnością wieloma nowymi inwestycjami.

23 jednostki samorządu terytorialnego zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań mają zamiar wykorzystać instrument ZIT na terenie aglomeracji poznańskiej. Zostanie umożliwiony dostęp do dotacji, które będą wykorzystywane na rozwój e-usług publicznych. Ponadto planowane jest unowocześnianie Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej i karty PEKA.

Samorządy będą miały możliwość podjęcia działań adaptacyjnych, które mają na celu zapobieganie zmianom klimatycznym oraz ochronę przed zagrożeniami takimi jak powódź i susza. Zrealizowanie tych projektów poprawi bilans wodny i zagwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

Gminy w podpoznańskim regionie mają szansę na pozyskanie dotacji na realizację przedsięwzięć związanych z zrównoważoną mobilnością miejską. Dotacje będą przeznaczone na budowę lub rozbudowę węzłów przesiadkowych przy dworcach kolejowych, a także na zakup autobusów o niskiej lub zerowej emisji spalin.

Edukacja jest kluczowym elementem wzmacniania konkurencyjności i jakości kształcenia zawodowego, ale nie zapominamy też o rozwoju młodych ludzi w szkołach ogólnokształcących oraz o zachęcaniu do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia.

W ramach zdrowego i aktywnego społeczeństwa Metropolii Poznańskiej powstanie Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli dostęp do usług społecznych wspierających rodziny i rodzinną pieczę zastępczą. Pracodawcy zyskają pomoc w zakresie poprawy ergonomii stanowisk pracy i podnoszenia kompetencji, a inicjatywy aktywizujące i integrujące środowiska lokalne zostaną wesprzane finansowo z europejskich funduszy.

Aby wesprzeć włączenie miast średnich w programy rozwoju regionalnego, Zarząd Województwa postanowił przyjąć ZIT-y jako formułę dla tych miast, których funkcje zostały wskazane w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego na 2030 rok oraz w Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku.

„Zdecydowaliśmy się, aby w naszym programie Fundusze Europejskie dla 2021-2027 rozszerzyć formułę Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do istniejących ZIT-ów w aglomeracji poznańskiej i kalisko-ostrowskiej, dołączą obszary miejskie w: Pile, Gnieźnie, Koninie, Lesznie oraz Kole i Turku” – zapowiedział marszałek. Porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane w najbliższych tygodniach.

Co więcej, potencjalne projekty zintegrowane będą wspierać rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, zrównoważonego transportu, zielonej infrastruktury, cyfryzacji, ochrony środowiska i innych. Wpłyną one na zwiększenie efektywności gospodarczej i społecznej regionu w kolejnych latach.

Potrzebowski zaznaczył również, że nowe projekty będą współpracować z istniejącą infrastrukturą, tworząc synergiczne efekty, umożliwiające skuteczne wykorzystanie zasobów. Takie współdziałanie pozwoli na wypracowanie oszczędności i efektywne wydatkowanie środków publicznych.

Kolejnym ważnym aspektem wdrażanych przedsięwzięć jest skupienie uwagi na partnerstwie publiczno-prywatnym. Takie podejście może zapewnić osiąganie wyższych celów w zakresie innowacji i nowych technologii, których zastosowanie w projektach pozwoli na znaczne wzmocnienie skuteczności wdrażanych rozwiązań.

Zatem w dłuższej perspektywie wykorzystanie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wzmocni efektywność regionalnych programów, zapewniając wsparcie dla społeczności lokalnych i przyczyniając się do tworzenia przyjaznego środowiska dla inwestorów.

„Chcemy zagwarantować sprawiedliwe warunki konkurencji wszystkich samorządów, bez względu na to, czy znajdują się one na obszarze ZIT, czy też poza nim. Z tego powodu wprowadzamy ograniczenia dotyczące możliwości ubiegania się o środki z puli ogólnej programu, aby zapobiec podwójnemu dofinansowaniu i zaburzeniu równowagi w konkurencji” – powiedział dyrektor Potrzebowski.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Społeczny Plus zapewniają Wielkopolsce ograniczone finansowanie z programu unijnego. Kwestie wsparcia w tym zakresie będą skupiać się głównie wokół publicznych usług e-commerce, adaptacji do zmian klimatu, infrastruktury transportu miejskiego, a także edukacji, usług społecznych i zdrowotnych oraz integracji społecznej. Dzięki finansom z EFRR oraz EFS+ możliwe będzie sfinansowanie potencjału ZIT.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ