Home Artykuły Partnerów Badanie termowizyjne budynku – skontaktuj się z rzeczoznawcą budowlanym?

Badanie termowizyjne budynku – skontaktuj się z rzeczoznawcą budowlanym?

Dobrze zaprojektowana i wykonana izolacja cieplna wpływa nie tylko na wysokość rachunków za prąd i ogrzewanie, lecz także na komfort mieszkańców. Aby sprawdzić jej stan, warto wykonać badanie termowizyjne budynku. Specjalista wykryje wszystkie miejsca, w których dochodzi do niekontrolowanej ucieczki ciepła. Podpowiadamy, kiedy warto umówić się na spotkanie z rzeczoznawcą budowlanym!

Badanie termowizyjne domu – na czym polega

Badanie termowizyjne wykorzystuje promieniowanie podczerwone (IR), aby ocenić rozkład energii cieplnej i jej przenikanie przez przegrody. Można je przeprowadzić, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz obiektu wynosi przynajmniej 15°C. Pomiary kamerą termowizyjną najczęściej wykonuje się w okresie jesienno-zimowym.

Kiedy warto skontaktować się z rzeczoznawcą budowlanym? Jeśli zaobserwowałeś pleśń na ścianach i suficie, skorzystaj z usług specjalisty. Ekspert nie tylko wykryje mostki termiczne, lecz także stwierdzi:

  • miejsca nieszczelności instalacji wodnej,
  • wycieki wodnej z instalacji grzewczej,
  • przebieg rur z ciepłą wodą,
  • grubość ocieplenia,
  • ciągów wstecznych wentylacji (zawiewanie zimnego powietrza do pomieszczenia), 
  • wskaźnik zawilgocenia ścian,
  • uszkodzone podzespoły przewodów elektrycznych.

Badanie termowizyjne budynku – tylko z rzeczoznawcą budowlanym

Wspomniany specjalistama odpowiednie wykształcenie, uprawnienie i duże doświadczenie. Dzięki temu zyskujesz pewność, że przygotowana przez niego ekspertyza dostarczy szereg istotnych informacji. Pomiary kamerą termowizyjną pozwalają wychwycić nieprawidłowe osadzenie okien i drzwi. W ten sposób dowiesz się, czy ekipa wykonała prawidłowo izolację fundamentów, poddasza, wieńców, bramy garażowej. Po wykonaniu badania otrzymasz wyniki w postaci tradycyjnych wydruków lub termogramów, czyli cyfrowych zapisów obrazu ciepła.

Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą budowlanym? Przede wszystkim weź ze sobą dokumentację projektową. Pamiętaj, że stanowi ona podstawę do przygotowania opinii technicznej. Oprócz tego specjalista dokona wnikliwych oględzin budynku. W ten sposób rzeczoznawca oceni stan techniczny obiektu.

Mostki termiczne – sprawdź to z rzeczoznawcą budowlanym

Odbiór techniczny mieszkania z rzeczoznawcą budowlanym zdejmuje z Ciebie konieczność sprawdzania stanu izolacji termicznej pod kątem występowania punktowych i liniowych mostków cieplnych. Najczęściej tworzą się one przy otworach okiennych i drzwiowych, a także tam, gdzie zmienia się rodzaj i grubość izolacji. Rzeczoznawca budowlany przypomina, że w tym miejscach dochodzi do nadmiernej utraty ciepła. Należy zaznaczyć, że mostki termiczne powstają nawet w nowych budynkach. Może to wynikać z błędów popełnianych przy projektowaniu konstrukcji, złego doboru materiałów budowlanych, czy nieprawidłowego montażu stolarki okiennej. Wzmożona utrata ciepła generują wysokie koszty za ogrzewanie. Jeśli chcesz sprawdzić jakość energetyczną nieruchomość, rozważ współpracę z rzeczoznawcą budowlanym! 

Urządzenie nie emituje promieniowania podczerwonego, jedynie je odczytuje i przekształca je w obraz przy użyciu skali barw. Miejsca ucieczki ciepła są zaznaczone na czerwono, żółto lub pomarańczowo. Z kolei strefy wychłodzenia wskazują granatowe, niebieskie i fioletowe przestrzenie. 

Badanie kamerą termowizyjną – kiedy warto je wykonać

Chcesz kupić nieruchomość na rynku wtórnym? W takim razie zdecyduj się na inspekcję domu z rzeczoznawcą budowlanym. Specjalista wykryje braki lub ubytki w materiale izolacyjnym. Oprócz tego rzeczoznawca oceni ewentualne szkody wyrządzone przez myszy, kuny, owady lub ptaki, Dodatkowo ekspert proponuje sposoby naprawy usterek, a nawet oszacuje koszty remontu. Dzięki temu unikniesz nietrafionej inwestycji.  

Rzeczoznawca podkreśla, że badanie jest bezpieczne. Można je wykonać na dwa sposoby:

  • pełny – specjalista sprawdza zewnętrzne i wewnętrzne elementy budynku, w tym centralne ogrzewanie, ściany szczytowe i osłonowe.  
  • uproszczony – rzeczoznawca bada wyłącznie fragmenty ścian, które mogą być źródłem problemu. 

Badanie można wykonać zarówno przed oddaniem domu do użytkowania, jak i podczas jego zamieszkiwania, zwłaszcza przed planowaną termomodernizacją. Zazwyczaj trwa ono kilka godzin. Aby uzyskać wiarygodny wynik, warto je przeprowadzić w pochmurny dzień lub w nocy. Dzięki temu promienie słoneczne nie zakłócają pomiarów z kamery.

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ