Chodzi w szczególności o projekt Life After Coal – Wdrażanie Strategii neutralności klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040. Jego realizacja rozpocznie się wraz nowym rokiem, obliczona jest na 9 lat. Województwo wielkopolskie z powodzeniem ubiegało się o środki unijne z CINEA – Europejskiej Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej ds. Infrastruktury Klimatycznej i Środowiska. Otrzymało ponad 51 mln zł unijnego wsparcia, co umożliwi realizacje wartego w sumie 85 mln zł przedsięwzięcia.
Wschodni obszar Wielkopolski odpowiada obecnie za 60 proc. emisji gazów cieplarnianych całego regionu. województwa.
„Wprowadzenie źródeł zeroemisyjnych pozytywnie wpłynie na klimat i jakość naszego powietrza” – podkreślał marszałek Marek Woźniak podczas spotkania inauguracyjnego kilkudziesięciu beneficjentów projektu w Poznaniu.
Według władz Wielkopolski ze zdobytych doświadczeń, innowacji i rozwiązań z czasem skorzysta całe województwo oraz inne regiony węglowe w Polsce i Europie.
W ramach projektu nastąpi wzmocnienie organów administracji samorządowej m.in. poprzez powołanie doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników. Samorządy zostaną także wyposażone w wiedzę dotyczącą skutecznego sięgania po dedykowane środki, miedzy innymi z wartego 415 milionów euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Wśród beneficjantów projektu są powiaty: koniński, słupecki i turecki; miasta: Ostrów Wlkp., Kalisz i Konin; gminy: Brudzew, Dąbie, Dobra, Golina, Grodziec, Kawęczyn, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Lądek, Malanów, Powidz, Przykona, Rychwał, Rzgów, Słupca, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Tuliszków, Turek, Wągrowiec, Wilczyn, Władysławów, Wierzbinek.
Program LIFE to instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów służących ochronie środowiska oraz działaniom łagodzącym i adaptacyjnym do zmian klimatu. Głównym jego celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki prośrodowiskowej i proklimatycznej, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl