Home Nauka i Technika Samorządy promujące filozofię zero waste: jak działają?

Samorządy promujące filozofię zero waste: jak działają?

Samorządy starają się przyczynić do zmniejszenia zużycia zasobów i ograniczenia produkcji odpadów, angażując się w politykę zero waste – podaje Prawo.pl. Zgodnie z planem, nasz kraj ma osiągnąć poziom recyclingu sięgający 55 proc. do 2055 roku. Dlatego wdrożenie odpowiednich środków jest absolutnie konieczne, aby osiągnąć taki cel.

Według danych GUS przedstawionych przez serwis Prawo.pl, w 2021 roku w Polsce powstała prawie 14 milionów ton odpadów komunalnych – 85 procent z nich to śmieci wytworzone w gospodarstwach domowych. Eurostat ustalił, że statystyczny Polak wyprodukował w tym czasie 362 kg odpadów – co oznacza wzrost o 55 kg w porównaniu do początku 2016 roku.

400 gmin w całej Europie zobowiązało się do ograniczenia ilości odpadów komunalnych, dzięki wsparciu ze strony sieci organizacji pozarządowych, zrzeszonych pod Zero waste Europe. Niestety, Polska nie ma jeszcze żadnej gminy zero waste, ale jest to wyzwanie, któremu powinniśmy stawić czoła.

Samorządy w Polsce coraz częściej stosują zasady 5R, które mają na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych – odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i przetwarzaj oraz kompostuj.

Wiele polskich gmin wprowadziło zmiany, które mają na celu ograniczenie marnowania żywności oraz zmniejszenie zużycia plastiku. W Rybniku udało się zredukować marnowanie żywności o 44 proc., a Rumia postanowiła całkowicie zrezygnować z jednorazowych, plastikowych sztućców, naczyń, butelek itp. Dystrybutory wody zostały zamontowane w wielu miejscach i są dostępne dla wszystkich mieszkańców.

W Warszawie, zgodnie z wytycznymi Prawo.pl, prezydent miasta wprowadził zakaz stosowania jednorazowych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Urzędnicy natomiast wyposażają zamówienia publiczne w stosowne klauzule, aby zapewnić jednostkom miejskim odpowiednie działania. Z kolei samorząd Szamotuł organizuje trzy jadłodzielnie w miejscowościach Szamotuły, Otorów i Pamiątkowo.

„Dobrze by było, gdyby każdy samorząd powoływał zespół ludzi, który się zajmie tylko tymi problemami, przeprowadzi ich krytyczną analizę. Ważne, aby w tym zespole znalazła się osoba zajmująca się komunikacją społeczną. Chodzi o to by dotrzeć do mieszkańców i przekonać ich, że to ma sens także w sferze ekonomicznej” – mówi Paweł Głuszyński, ekspert związany z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się przeciwdziałaniem powstawaniu odpadów oraz ich bezpiecznym zagospodarowaniem.

„Wiele zmieniłoby wprowadzenie systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Obawiam się, że przed wyborami samorządowymi nie zostanie wprowadzony” – zauważa Paweł Głuszyński, cytowany przez Prawo.pl.

1. Unia Europejska wprowadziła zobowiązanie dla krajów członkowskich do osiągnięcia 55% poziomu recyklingu do 2025 roku.

2. Kraje członkowskie, które nie osiągną wymaganego poziomu mogą zostać ukarane ogromną karą finansową.

3. Aby osiągnąć wymagany poziom recyklingu w roku 2025, wielu samorządów wdraża dobre praktyki w zakresie gospodarowania odpadami.

4. Programy takie jak „Zero Waste” są prowadzone przez samorządy, aby pomóc w poprawie statystyk recyklingu i uniknąć wysokich kar finansowych.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ