Home Nauka i Technika Łącząc ludzi i kultury: Miliony Mostów – Literacki Program Ukrainy Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023

Łącząc ludzi i kultury: Miliony Mostów – Literacki Program Ukrainy Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023

Ukraina serdecznie zaprasza na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki, na Placu Defilad. Jest to wyjątkowa okazja, aby zaprezentować szerokiej publiczności najnowsze i najbardziej interesujące dzieła literackie z Ukrainy. Przygotowanie wystawy trwa wspólnymi siłami Ukraińskiego Instytutu Książki, Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz Ambasady Ukrainy w Warszawie, pod fachową opieką Fundacji Historia i Kultura. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Miliony Mostów” i oznacza, że będzie to wielka szansa na wzmocnienie więzi między naszymi krajami. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Gościem Honorowym MTKW będzie Ukraina, a jej stoisko zlokalizowane zostanie w Sali Marmurowej PKiN, pod numerem 120. Prezentowana będzie tam oferta 45 wydawców, a także spotkania z ukraińskimi autorami oraz przedstawicielami świata literackiego, dzięki którym uczestnicy będą mogli nawiązać kontakty branżowe. Na stoisku ukraińskim przygotowane zostaną specjalne wydarzenia i kącik z aktywnościami dla dzieci. Dodatkowo, w czasie trwania Targów w PKiN otwarta będzie księgarnia z książkami ukraińskich autorów w polskim tłumaczeniu oraz publikacjami dotyczącymi Ukrainy.

W trakcie trwających cztery dni Targów Literackich w Warszawie, poznamy bliżej ponad 30 znakomitych autorów i autorek z Ukrainy, którzy wziąć udział w 40 wydarzeniach literackich. Wśród nich znajdą się: Jurij Andruchowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina oraz Hałyna Kruk.

Odbywające się targi kulturalne i literackie dla wszystkich zainteresowanych oferują szeroki wybór wydarzeń, w tym spotkania autorskie, dyskusje literackie, sesje autografów, zajęcia dla dzieci oraz występy muzyczne. Ponadto odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach branżowych poświęconych tłumaczeniom literackim, aktualnej sytuacji na ukraińskim rynku wydawniczym oraz nagrodzie Drahoman, ustanowionej przez Instytut Ukraiński, Ukraiński Instytut Książki i Pen-Ukraine.

Targi przyniosą także okazję do wspólnego spotkania pisarzy z Polski i Ukrainy – festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. To cykl warsztatów, prezentacji i debat, który zachęca do wspólnej refleksji i dyskusji na temat naszych kultur, wartości i poglądów. Poprzez literaturę umożliwimy sobie lepsze zrozumienie, współczucie i wzajemną bliskość, szczególnie ważnych w czasach, gdy wojna wciąż trwa za naszą granicą.

Program festiwalu powstał dzięki współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie spotkań pisarzy i pisarek z Ukrainy z polskimi twórcami, m.in.: Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura, Paweł Sołtys, czy Rafał Kosik, będą rozmawiać w języku ukraińskim i polskim, aby wszyscy miłośnicy literatury obu krajów mogli wziąć udział w festiwalu. Całość zostanie zarejestrowana i udostępniona na FB MTKW oraz kanale YT Fundacji Historia i Kultura.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to prestiżowe wydarzenie, które jest kontynuacją Targów Książki Warszawie. Przyciąga ono 500 wystawców z Polski i 14 innych krajów, w tym gościa honorowego tegorocznej edycji – Ukrainy. Ponadto, Targi odwiedzają liczni twórcy, przybywający z Austrii, Azerbejdżanu, Chin i Tajwanu, Francji, Hiszpanii, Indii, Islandii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji oraz Włoch.

Oprócz wielu wydarzeń literackich targi oferują szereg atrakcji dla miłośników literatury, w tym Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, Konferencja „Czytelnictwo dla Demokracji” oraz Festiwal „Siła Słowa” polsko-ukraińskie dialogi literackie. Wszystkie te wydarzenia dostarczą odwiedzającym wyjątkowych wrażeń i poznania nowych przyjaciół.

Targi Książki w Warszawie to okazja do poznania laureatów szeregu prestiżowych nagród, w tym IKARA, Nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora, 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022, 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagrody „Nowej Fantastyki”, Konkursu ACADEMIA na najlepszą książkę akademicką i naukową, a także konkursu „Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.

Targi trwające przez cztery dni zapewnią uczestnikom świetną rozrywkę na dwóch scenach i w siedmiu salach. Można spotkać autorów i autorki, poprosić o autograf i zdobyć informacje na stoiskach wydawców. Dodatkowo, wybrane punkty programu będą transmitowane w mediach społecznościowych.

Fundacja Historia i Kultura po raz kolejny organizuje Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, tym razem z Ukrainą jako Gościem Honorowym. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2023”.

W tym roku, Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie zapowiadają się szczególnie interesująco. Fundacja Historia i Kultura zaprasza wszystkich miłośników książek na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego Ukraina została ustanowiona Gościem Honorowym.

Fundacja Historia i Kultura postanowiła uczcić Ukrainę jako Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w 2023 roku. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach inicjatywy „Dyplomacja publiczna 2023”.

Specjalnie na tę okazję, Fundacja Historia i Kultura zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, podczas którego Ukraina zostanie ustanowiona Gościem Honorowym.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie organizowane przez Fundację Historia i Kultura odbędą się w 2023 roku. Projekt został wsparty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2023”, a Ukraina będzie Gościem Honorowym.

Z tej okazji Fundacja Historia i Kultura zaprasza wszystkich miłośników książek do wzięcia udziału w niezwykłym wydarzeniu, podczas którego Ukraina zostanie uczczona jako Gość Honorowy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

Targi Książki w Warszawie są bezpłatne dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia:

25.05.2023 r. – godz. 10:00 do 18:00

26.05.2023 r. – godz. 10:00 do 19:00

27.05.2023 r. – godz. 10:00 do 19:00

28.05.2023 r. – godz. 10:00 do 17:00

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnego serwisu Targów Książki w Warszawie targiksiazkiwarszawa.pl oraz do polubienia naszych profili na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

1. Jeśli masz pytanie dotyczące programu lub PR Fundacji Historia i Kultura, skontaktuj się z Małgorzatą Kanownik, koordynatorem ds. programu i PR. Tel. +48 505 245 837 lub e-mail: program@historiaikultura.pl

2. Aby uzyskać więcej informacji na temat Ukraińskiego Instytutu Książki, skontaktuj się z dyrektorem, Oleksandrą Koval. WhatsApp +380503221085 lub e-mail oleksandra.koval@ubi.org.ua

3. Jeśli szukasz informacji na temat Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, sprawdź zdjęcie Sponsorzy, które znajduje się poniżej.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ