Home Ludzie i kultura Już wkrótce V Opolski Maraton Teatralny w ramach obchodów `Opolskie 20 lat w UE`

Już wkrótce V Opolski Maraton Teatralny w ramach obchodów `Opolskie 20 lat w UE`

W dniach 1-3 marca 2024 roku Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną edycję Opolskiego Maratonu Teatralnego. Wydarzenie to będzie przeglądem opolskich premier z ostatnich lat, dając publiczności możliwość nadrobienia zaległości repertuarowych oraz poznania młodej generacji twórców i twórczyń teatralnych.

Maraton filmowy będzie zawierał dwa spektakle skupiające się na osobach społecznie pomijanych. Pierwszy z nich to „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego, który analizuje życie kobiety, opiekującej się ekspozycją muzealną od lat. Drugi spektakl to „Instrukcja dla Pań sprzątających” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, zrealizowany na podstawie opowiadań Lucii Berlin, ukazujący świat kobiet wykonujących najprostsze prace, takich jak tytułowe „panie sprzątające”.

Na scenie nie zabraknie również klasyki dramatu światowego. „Kotka na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w reżyserii Radka Stępnia, to spektakl oddający duszną atmosferę rodzinnego świata wykreowanego przez amerykańskiego dramatopisarza. Dodatkowo, będzie można zobaczyć spektakl „Instytut” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

Podczas Maratonu zostanie zaprezentowana międzynarodowa premiera Teatru Kochanowskiego – „I’m Nowhere / Znikanie” w reżyserii Norberta Rakowskiego. Spektakl, będący koprodukcją z Teatros del Canal w Madrycie oraz Festiwalem Boska Komedia w Krakowie, porusza temat prawa do eutanazji i kwestionuje, kto powinien decydować o życiu jednostki.

Podczas nadchodzącego weekendu odbędzie się debata na temat polskiego systemu teatralnego w porównaniu z systemami innych krajów europejskich. Zagraniczni partnerzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawią szczegółowe rozwiązania stosowane w ich krajach podczas dwóch paneli dyskusyjnych. Natomiast polscy przedstawiciele środowiska teatralnego omówią postulaty dotyczące zmian w krajowym systemie teatralnym.

Prace artystów i artystek reprezentujących młode pokolenie ludzi teatru, takie jak „Instrukcja dla Pań sprzątających”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” oraz „Instytut”, zostaną zaprezentowane międzynarodowej publiczności podczas V Opolskiego Maratonu Teatralnego. Specjalnie dla gości z zagranicy, pokazywane spektakle zostaną przetłumaczone na język angielski.

Zachęcamy do odwiedzenia Teatru im. Jana Kochanowskiego w pierwszy weekend marca. Cały program V Opolskiego Maratonu Teatralnego można znaleźć na stronie: https://teatropole.pl/maraton-teatralny/.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ