Home Nauka i Technika Dr hab. Piotr Rzymski: odkrycie potencjalnego leku na raka trzustki to jeszcze nie rewolucja

Dr hab. Piotr Rzymski: odkrycie potencjalnego leku na raka trzustki to jeszcze nie rewolucja

Badania kliniczne w onkologii trwają średnio 12 lat, dlatego od odkrycia obiecującej terapeutycznie cząsteczki do wprowadzenia na rynek gotowego leku jest naprawdę bardzo daleka droga – komentuje doniesienia o nowej cząsteczce hamującej rozwój raka trzustki dr hab. Piotr Rzymski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ostatnio opublikowano artykuł w „Nature Chemical Biology”, który donosi o odkryciu cząsteczki, zdolnej do modyfikowania mutacji K-Ras G12D, która jest odpowiedzialna za agresywny rak trzustki. Niektórzy specjaliści uważają, że to może być przełomowe odkrycie w leczeniu pacjentów cierpiących na tę prawie zawsze śmiertelną chorobę.

Niemniej jednak, jak podkreśla dr hab. Piotr Rzymski w rozmowie z PAP, należy zachować umiar w entuzjazmie, ponieważ droga od stworzenia kandydata na lek do jego powszechnego stosowania w praktyce klinicznej jest bardzo długa i trudna.

„Doniesienia o nowych ścieżkach terapii raka trzustki są bardzo medialne, ponieważ jest to wyjątkowo podstępny nowotwór i budzi strach. Ale pamiętajmy, że przeprowadzone badania dotyczyły nie leku, ale potencjalnego kandydata na niego, opracowanego dzięki latom badań podstawowych. A to ogromna różnica” – mówi specjalista.

Dr hab. Piotr Rzymski odkrył potencjalny lek na raka trzustki, ale nie jest to jeszcze rewolucja. Więcej informacji na stronie Nauka w Polsce.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ