Karty kredytowe Banku Pekao S.A. to prawdziwe dzieła sztuki. Przy współpracy z artystą malarzem Rafałem Bujnowskim stworzono aż 440 unikatowych projektów, czyniąc Bank Pekao S.A. pierwszą uniwersalną instytucją finansową na świecie z takim wyjątkowym produktem.
Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A. wystąpił na panelu „Unique – Kiedy sztuka tworzy biznes” podczas IMPACT’23 w Poznaniu. W czasie prezentacji przedstawił ten unikalny projekt.
„Udało nam się porozumieć z panem Rafałem Bujnowskim, aby stworzyć mocną relację jego twórczości z biznesem. Razem z naszymi przyjaciółmi z Mastercard pomyśleliśmy, że należy zrobić mocny krok dalej i tę sztukę stokenizować [red. tokenizacja to forma zamiany konkretnej wartości na wartość cyfrową]. Projekt Unique to dzieło niestandardowe. Łączy ze sobą świat sztuki, świat biznesu i świat nowych technologii” – powiedział prezes Fuchs.
Na awersie karty uwieczniony jest fragment obrazu Bujnowskiego, a na rewersie zawarte są wszelkie niezbędne informacje do korzystania z karty kredytowej. Specjalne passe-partout daje możliwość wyeksponowania karty jak dzieła sztuki.
Karta została zaprojektowana tak, aby umożliwić wyeksponowanie jej w sposób, w jaki wystawia się obrazy. Na awersie widnieje reprodukcja dzieła Bujnowskiego, a na rewersie znajdują się wszystkie informacje niezbędne do korzystania z karty kredytowej.
Rafał Bujnowski, artysta związany z grupą Ładnie, wykorzystał swoje dzieło, „Ściana pracowni”, do stworzenia limitowanej serii kart kredytowych. 440 unikalnych tokenów, odzwierciedlających fragmenty jego obrazu, zostało nadrukowanych na kartach. Całość została wyprodukowana przez firmę SmartVerum i dołączona do kolekcji Banku Pekao S.A., dając każdej karcie niewymienialny token NFT.
NFT to cyfrowa jednostka danych oparta na blockchain, która zapewnia użytkownikom możliwość handlowania. Poprzez nie można nabywać kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości i dzieła sztuki.
„To nie jest łatwe do zrealizowania, ponieważ jako bank, działamy w innym obszarze biznesu, ale ten projekt nas trochę humanizuje. Pokazuje, że bankowość to nie są wyłącznie pieniądze, twarde negocjacje, trudne kredyty, ale jest w niej również to, co w jakiś sposób łączy się z naszą duszą, naszymi myślami, naszymi marzeniami. To jest kierunek, w którym jako bank, chcemy iść” – tłumaczył prezes Fuchs.
Projekt „Unique”, w który włączył się Bank Pekao S.A., pozwala twórcom i artystom na wprowadzenie i sprzedaż cyfrowych dzieł sztuki i tokenów, by zapewnić sobie trwałą własność i zarabiać na swojej twórczości.
Projekt „Unique” zgromadził już szerokie grono artystów, którzy chętnie nawiązali współpracę z Bankiem Pekao S.A. Prezes Fuchs podkreślił, że poprzez ten projekt artyści mają możliwość tworzenia tokenów i sprzedaży swoich dzieł sztuki.
Bank Pekao S.A. wspiera twórców i artystów poprzez projekt „Unique”, dzięki któremu twórcy i artyści mogą tworzyć i sprzedawać cyfrowo swoje dzieła sztuki i tokeny. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ artyści widzą w nim szansę na trwałą własność swoich dzieł i możliwość uzyskania za nie dochodu.
Prezes Banku Pekao S.A. podkreśla, że w przyszłości może dojść do współpracy z artystami młodego pokolenia, którzy tworzą wyłącznie cyfrowo. Wszyscy są mile widziani w projekcie „Unique”, ponieważ daje on im możliwość zarabiania na swojej twórczości i zapewnia trwałą własność dzieł sztuki.
Odwiedzający mają możliwość obejrzenia reprodukcji obrazów z kolekcji banku na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Jednak, aby zobaczyć oryginalne prace, wystawę czasową trzeba odwiedzić w warszawskim Pałacu Czapskich, siedzibie Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie wystawa czasowa tam prezentowana jest dostępna dla publiczności.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl