Home Polityka i społeczeństwo Równość wbrew interesom wielkich świata – wystąpienie Davida Wengrow podczas Impactandrsquo;23

Równość wbrew interesom wielkich świata – wystąpienie Davida Wengrow podczas Impactandrsquo;23

Gościem specjalnym kongresu IMPACT’23 w Poznaniu był współautor bestsellera „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”. Podczas spotkania z słuchaczami brytyjski badacz zaproponował wspólną refleksję nad ewolucją pojęcia „równości” w ciągu wieków, wskazując na to, jak zmieniły się te koncepcje od czasów zarania cywilizacji.

David Wengrow, profesor na University College London, wyróżnia się swoją charyzmą i imponującym doświadczeniem w dziedzinie archeologii i antropologii. Jako mówca biznesowy, dyskutuje na tematy takie jak zmiany społeczne, nierówności, historia i kultura ludzka, pomagając swoim słuchaczom lepiej zrozumieć świat.

Na IMPACT’23, najważniejszym wydarzeniu gospodarczo-technologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, naukowiec przemawiając o równości jako temacie, skupił uwagę słuchaczy na jej znaczeniu dla przyszłego rozwoju państw i ich społeczeństw.

„Stopień nierówności na świecie obecnie bardzo przypomina sytuację sprzed wielkiej rewolucji demokratycznej nowożytności. Oznacza to, że wracamy do czasów starych reżimów feudalnych, charakteryzujących się podobnym poziomem dysproporcji w zamożności czy szansach na awans społeczny” – ocenił David Wengrow.

Naukowcy zauważają, że współczesne elity chętnie promują koncepcję równości, aby zachować swoje uprzywilejowane pozycje. Jednakże, jak twierdzą, nierówności ekonomiczne, społeczne i płciowe wciąż istnieją i są niezbędne do utrzymywania wyższych pozycji.

Chociaż elity coraz częściej propagują ideę pełnej równości, badania wykazują, że obecna sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Faktem jest, że istnienie nierówności jest warunkiem koniecznym, aby grupy uprzywilejowane mogły zachować swoje pozycje i korzystać z tego tytułu z korzyści.

„Jak inaczej można wyjaśnić paradoks, że im dokładniej mierzymy skalę nierówności na świecie, im pełniejszy jest obraz tej niesprawiedliwości — tym gorzej idzie nam walka z ich istnieniem? Statystyka, ekonomia, socjologia: wszystkie dziedziny koncentrują się opisywaniu różnic pomiędzy ludźmi, natomiast te stale się pogłębiają” – zastanawiał się profesor.

Brytyjski badacz przechodzi do porządku dziennego w swoich pracach nad prehistorycznymi dziejami człowieka. Jego prace odważnie dekonstruują wyobrażenia na temat naszych przodków oraz przynoszą rewolucyjne odkrycia wpływające na sposób, w jaki postrzegamy współczesne cywilizacje. Z perspektywy historyka i archeologa, jego badania prezentują pełniejszy obraz ewolucji równości.

Dla Brytyjczyka prehistoryczne dzieje człowieka są szczególnie ważne. Uważa on, że zmiana sposobu, w jaki postrzegamy naszych przodków, może mieć zasadniczy wpływ na nasze współczesne cywilizacje. Jego prace prezentują innowacyjne odkrycia, które wprowadzają do gry historię i archeologię, aby bardziej dokładnie przestudiować ewolucję „równości”.

„Większość ludzi wyobraża sobie tę bardzo odległą przeszłość w ten sposób, że w sumie tam się tak dużo nie działo. Byliśmy zbieraczami, potem powstało rolnictwo, a historia zaczęła się dopiero od powstania piśmiennictwa, miast, imperiów. Tymczasem przed tym okresem również istniały skrajnie odmienne społeczeństwa, różnie definiujące kwestię egalitaryzmu, choć jako gatunek nigdy nie byliśmy całkowicie >>równi<<” – tłumaczył David Wengrow podczas kongresu IMPACT’23.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ