Home Nauka i Technika Z wielkopolskiego RPO na technologie kosmiczne

Z wielkopolskiego RPO na technologie kosmiczne

Umowa podpisana z uczelnią przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka dotyczy wysokospecjalistycznych technologii związanych z obrazowaniem powierzchni Ziemi. Fundusze pozwolą m.in. na zakup 12 zestawów bezzałogowych statków powierzchnych (BSP), mobilnej stacji nadzoru i kontroli z mobilnym lądowiskiem dla BSP i zestawu specjalistycznych kamer obrazowania powierzchni Ziemi.

„Inwestujemy w technologie dronowe i pojazdy autonomiczne, które będą monitorować Ziemię m.in. w zakresie ochrony środowiska i geodezji. Posiadamy w Kąkolewie bogatą infrastrukturę lotniskową. Mamy pas startowy o długości 2350 metrów, dwa hangary, łącznik z kontrolą lotów i salami seminaryjnymi. Aktualnie rozpoczęliśmy projekt budowy tzw. akademika. Studenci oraz naukowcy będą mogli z niego korzystać podczas realizacji projektów badawczych” – podkreśla rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski.

Marszałek Woźniak przypomina, że jest to kolejny z projektów, który dotyczy otwartego we wrześniu ubiegłego roku kampusu Kąkolewo. Lotnisko pod Grodziskiem Wielkopolskim jest miejscem inwestycji związanych z rozwojem nowoczesnych technologii: bezzałogowych statków powietrznych, robotów kosmicznych czy projektów informatycznych, które będą wzbogacać potencjał Wielkopolski w konkurowaniu w najbardziej zaawansowanych technologiach.

Całkowita wartość projektu „Aerosfera 2.0 Obrazowanie powierzchni Ziemi” opiewa na blisko 7 mln zł, a kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 4 mln 186 tys. zł.

W sumie z unijnych funduszy samorząd województwa wielkopolskiego wsparł projekty realizowane w Kąkolewie o łącznej wartości 28,5 mln zł. Politechnika Poznańska wdraża już projekty dotyczące obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych, testowania robotów kosmicznych i aerokosmicznej transmisji danych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Skomentuj

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ