Home Polityka i społeczeństwo Wybrano laureatów tegorocznej edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning 2022”

Wybrano laureatów tegorocznej edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning 2022”

W czwartek, 6 czerwca w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia nagród w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2022”. Do tegorocznej, siedemnastej edycji konkursu zgłoszono 82 projekty, a nagrodzono 20 w ramach czterech kategorii wiekowych i pięciu kategorii dodatkowych.

Otwierając galę dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek przypomniał najważniejsze osiągnięcia programu eTwinning. Jak zaznaczył, najlepiej pokazują je liczby.

„Na 140 tys. projektów zrealizowanych w całej Europie aż 40 tys. to projekty polskie. To już 17 lat doświadczeń i wspólnej zabawy Coś co 17 lat temu wydawało się dziwne i nie wiadomo było jak dalej potoczą się losy tego programu, okazało się wielkim sukcesem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Niedawno okazało się też, że jest to program, który wychodzi naprzeciwko różnym nieprzewidywalnym rzeczom, które dzieją się wokół nas, jak chociażby pandemia, czy edukacja zdalna” – mówił Poszytek.

Jak zaznaczył, dzięki projektom realizowanym przez nauczycieli w ramach projektów eTwinning i międzynarodowej współpracy uczniowie zdobywają kompetencje, których w toku zwykłej nauki w szkole nie da się szybko wykształcić. 

„Menu tych kompetencji jest bardzo długie i bardzo ważne. (…) To jest otwartość na świat, to jest nabywanie pewnych cech przedsiębiorczych, to umiejętność komunikowania się w grupie, umiejętność pracy w grupie oraz umiejętność podchodzenia do problemów w sposób kreatywny” – wyliczał dyrektor.

Małgorzata Garkowska, koordynatorka projektu „STEAM Like Leonardo”, który zwyciężył w kategorii Ambasador eTwinning wyjaśniła, że celem przedsięwzięcia było z jednej strony uczczenie 500. rocznicy śmierci wybitnego naukowca, a z drugiej pokazanie jego dorobku i zainspirowanie uczniów jego wynalazkami. 

„Uczniowie mieli możliwość poznania dokonań tego naukowca zarówno w świecie sztuki, jak i inżynierii, technologii. Zobaczyć go w zupełnie w innym świetle – jako wynalazcę, który miał niesamowite horyzonty. Na zajęciach każdy uczeń mógł znaleźć jakąś cząstkę, która go interesuje ponieważ skrót STEAM oznacza naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę (z ang. science, technology, engineering, art and math)” – wyjaśniła Garkowska.

Pierwsze miejsce w kategorii projektów dla uczniów w wieku od 3 do 6 lat zdobył projekt „rESCue possible!” realizowany przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 226 Małego Europejczyka w Warszawie. W kategorii uczniów w wieku 7-10 lat pierwsze miejsce przyznano projektowi „STEAMIST” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bolesławcu.

Nagrodę w kategorii dla uczniów od 11 do 15 lat zdobył projekt „My Water Footprint” ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Sokołowicach. Zwycięskim projektem w kategorii przedsięwzięć dla uczniów w wieku od 16 do 19 lat został projekt „Futuropia” przygotowany przez zespół z Technikum w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu.

W tym roku przyznano też nagrody w kategorii „debiut”, dla projektów realizowanych przez nauczycieli początkujących w programie. Nagrodę zdobyła Martyna Minda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku za projekt „The Calendar of Emotions & Values”.

Ogólnopolski konkurs „Nasz projekt eTwinning”, organizowany co roku przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, jest skierowany do nauczycieli wszystkich przedmiotów, dyrektorów, bibliotekarzy oraz innych pracowników pedagogicznych przedszkoli i szkół. Jego celem jest upowszechnienie najlepszych międzynarodowych projektów eTwinning, zrealizowanych z udziałem polskich nauczycieli – przedsięwzięć, które pomagają pozytywnie zmieniać polską (i europejską) edukację. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ