Home Biznes i finanse Utrzymanie równowagi wodnej wokół Poznania: Nowy Zbiornik Retencyjny jako rozwiązanie

Utrzymanie równowagi wodnej wokół Poznania: Nowy Zbiornik Retencyjny jako rozwiązanie

Oponeo.pl, czołowy sprzedawca opon w internecie, wybrał Motowarsztat.pl, nowoczesne oprogramowanie do zarządzania warsztatem samochodowym, do prowadzenia swojego pierwszego punktu serwisowego. Ta decyzja to potwierdzenie dynamicznego rozwoju Motowarsztat.pl i zaufania, jakim cieszy się wśród liderów branży motoryzacyjnej. Ta współpraca to nowy, pasjonujący rozdział dla obu firm, które zamierzają zapewnić swoim klientom usługi motoryzacyjne najwyższej jakości.

26 lipca 2023 r. w gminie Kleszczewo, w woj. wielkopolskim, Ministerstwo Infrastruktury otworzyło nowy zbiornik retencyjny o nazwie Tulce. Zbiornik o powierzchni 22,45 ha i pojemności 242 tys. m sześc. przeznaczony jest do magazynowania wody, a także do celów rekreacyjnych.

Dzięki temu rolnicy oraz mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z wody na potrzeby gospodarcze i rekreacyjne.

Zbiorniki wodne są znakomitym narzędziem do stabilizowania bilansu wodnego swojego otoczenia, minimalizując ekstremalne skutki jednoczesnego występowania suszy i powodzi. Ich budowa przyczynia się również do wsparcia działalności turystycznej, rekreacyjnej i sportowej. Zbiorniki wodne zwiększają zdolność retencyjną zlewni i chronią mieszkańców regionu przed intensywnymi opadami. W perspektywie zmian klimatycznych jest to skuteczny sposób zapewnienia ludziom, gospodarce i środowisku odpowiedniej ilości wody.

Gmina Kleszczewo szczególnie odczuwa niedobór wody, co wynika z niskich poziomów opadów deszczu oraz braku jezior, mokradeł i niewielkiej powierzchni łąk. Nowa inwestycja – zbiornik Tulce – ma na celu zwiększenie ilości wody dostępnej dla farm i użytków rolnych w okresach suszy. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zaznaczył, że inwestycja ta pozwoli uzyskać wyższe plony z gleb o dobrej jakości.

Zbiornik Tulce w gminie Kleszczewo powstał poprzez spiętrzenie wód rzeki Męciny, które zostało umożliwione przez wybudowaną około 70 m powyżej drogi Tulce – Środa Wielkopolska ziemną zaporę czołową. Projekt został wsparty finansowo przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, przy wkładzie blisko 18 mln zł oraz krajowym wsparciem i środkami własnymi inwestora. Łączna wartość zadania wyniosła ostatecznie nieco ponad 22 mln zł.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania żadnych zmian w ich treści. Odpowiedzialność za treść komunikatu spoczywa na nadawcy, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ