Home Nauka i Technika Samotność młodych w wirtualnym tłumie. Jak budować bezpieczną relację ze światem online?

Samotność młodych w wirtualnym tłumie. Jak budować bezpieczną relację ze światem online?

Według raportu „Nastolatki 3.0”, ponad połowa nastolatków doświadcza osamotnienia w mediach społecznościowych, a mimo to 43 procent z nich korzysta z tych platform, aby poczuć się lepiej. Te statystyki budzą niepokój i zmuszają nas do zastanowienia się nad wirtualną rzeczywistością młodych ludzi i ich realnymi emocjami. Jak możemy zrozumieć ich potrzeby i skutecznie im pomóc? Zapraszamy na Galę DBI (Dnia Bezpiecznego Internetu) obchodzoną 11 lutego, gdzie będziemy dyskutować na ten temat.

„Internet ma niezwykłą moc oddziaływania. Dotyczy to zarówno rozwoju nowych technologii, które wpływają na życie społeczeństwa, jak i relacji, emocji i funkcjonowania mózgu na poziomie indywidualnym. W tym roku w Dniu Bezpiecznego Internetu na pierwszy plan wysuwają się zagadnienia związane z potrzebą budowania odpowiednich praktyk korzystania przez dzieci ze smartfonów. Będziemy też mówić o wyzwaniach ze strony sztucznej inteligencji, jak deepfake, ale też o problematyce kontaktu dzieci ze szkodliwymi treściami, w tym patostreamingiem pornografii – mówi Anna Rywczyńska z instytutu badawczego NASK, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, który organizuje w Polsce DBI. – Kluczowe jest dla nas zarówno spojrzenie ekspertów, jak i przedstawicieli młodego pokolenia – osób, dla których chcemy tworzyć świat bezpiecznego internetu”.

Celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest edukacja, wzmacnianie kompetencji cyfrowych oraz włączanie dzieci i młodzieży do debaty publicznej na temat bezpieczeństwa online.

Akcja ta ma charakter ogólnoświatowy i ma na celu promowanie bezpiecznego korzystania z internetu.

Gala DBI, która odbędzie się 11 lutego, jest otwarta dla przedstawicieli oświaty, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. W lutym i marcu 2025 roku odbędą się lekcje online dla dzieci w każdym wieku oraz webinary dla osób pracujących z nimi. Lokalne inicjatywy stanowią kluczowy element DBI, obejmując tysiące warsztatów, zajęć edukacyjnych, kampanii informacyjnych i konkursów dotyczących bezpieczeństwa w internecie, organizowanych przez szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne.

W Polsce DBI jest nadzorowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, powołane przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Projekt rozpoczął się w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej i obecnie jest kontynuowany w ramach unijnego programu „Digital Europe”. Honorowym patronatem objęły go: polska prezydencja w Radzie UE, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Centrum Nauki Kopernik. Głównym Partnerem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2025 jest Fundacja Orange.

Niezgodne treści i niebezpieczne relacje

Dane z badań jednoznacznie wskazują na poważne problemy, z jakimi borykają się nastolatki.

– Większość młodzieży (ponad 40%) uważa, że w internecie trudno odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych.
– Blisko połowa nastolatków (46,7%) deklaruje wysoki (13,5%) i ponadprzeciętny (33,2%) poziom ekspozycji na treści antyspołeczne w mediach społecznościowych.
– Co czwarty nastolatek ogląda patostreamy, czyli wulgarne, obsceniczne i przemocowe treści w serwisach streamingowych.
– Rosnący odsetek nastolatków spotyka się z osobami dorosłymi poznanymi w internecie.
– Większość osób nastoletnich (53,7%) twierdzi, że ich rodzice nie ustalają żadnych zasad dotyczących korzystania z internetu.

Badane dane NASK wskazują na pilną potrzebę podniesienia kwestii bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.

Raport NASK pokazuje, że co trzeci nastolatek cierpi z powodu problematycznego użytkowania internetu (PUI)

Według raportu NASK, aż 31% nastolatków wykazuje wysoki poziom problematycznego użytkowania internetu (PUI), a 8% jest klasyfikowanych jako osoby z bardzo wysokim natężeniem. Objawy PUI obejmują m.in. brak kontroli nad czasem spędzanym online, doświadczanie negatywnych emocji przy braku dostępu do internetu, a także problemy społeczne i osobiste wynikające z nadmiernego zaangażowania w wirtualny świat. Ponad 40% nastolatków uważa, że brak dostępu do internetu negatywnie wpłynąłby na jakość ich życia.

„Patostreamy, niechciane materiały o charakterze seksualnym, deepfake’owe materiały foto i video – to stosunkowo nowe wyzwania, które są dobrze znane młodym ludziom. Z wieloletnich doświadczeń w obszarze m.in. profilaktyki cyberprzemocy wiemy, że trafne rozpoznanie zjawiska to klucz do stworzenia odpowiednich rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży” – zapewnia Maciej Kępka, ekspert z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Dzień Bezpiecznego Internetu to przestrzeń do sygnalizowania problemów, debaty i przekrojowych analiz. Patrzymy na wyzwania cyfrowego świata z perspektywy systemowej, jak i jednostkowej. W tym roku poruszymy m.in. temat samotności w sieci czy działania mózgu w kontekście internetowego hazardu oraz szerzej – dopaminowych >>strzałów<<, jakie zapewnia aktywność w social mediach”.

Zapraszamy na Galę Dnia Bezpiecznego Internetu

W dniu 11 lutego o godzinie 10:00 odbędzie się tegoroczna Gala Dnia Bezpiecznego Internetu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6 w Warszawie. Gala ta stanowi doskonałą okazję do zdobycia nowych umiejętności i praktycznej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa, poznania najnowszych wyników badań oraz wysłuchania różnorodnych perspektyw na wyzwania cyfrowego świata.

W ramach Programu Gali DBI 2025 odbędą się wykłady na temat nastolatków między rodzicem a smartfonem, roli edukacji seksualnej w profilaktyce zagrożeń online, pato-trendów w social mediach, zagrożeń związanych z deep fake’ami, niebezpiecznych zachowań online a mózgiem dzieci i młodzieży oraz mechanizmów hazardowych w social mediach i grach.

Prelegentami będą prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro, dr Alicja Długołęcka, Wojtek Kardyś, Tomasz Turba, dr Alicja Puścian oraz Oliwier Nytko.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ