Home Biznes i finanse Przyszłość motoryzacji oparta o technologię tematem rozmów nowej odsłony cyklu mOTO TEMAT

Przyszłość motoryzacji oparta o technologię tematem rozmów nowej odsłony cyklu mOTO TEMAT

Niezwykle szybki rozwój nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, oraz konieczność adaptacji do nich w firmach z branży motoryzacyjnej, znacząco wpływa na sposób ich funkcjonowania. Nowoczesne organizacje wykorzystują dane i rozwiązania cyfrowe do automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych, opracowywania innowacyjnych produktów oraz ciągłego rozwoju kompetencji pracowników. W najnowszym odcinku mOTO TEMAT, Agnieszka Czajka – General Manager OTOMOTO, rozmawia z Stefanie Hegels – CEO Volkswagen Poznań, na temat transformacji cyfrowej w zakładach Volkswagena we Wrześni i Poznaniu.

mOTO TEMAT to seria wywiadów przeprowadzanych przez Agnieszkę Czajkę z ekspertami biznesu i motoryzacji. Rozmowy dotyczą aktualnej sytuacji na rynku, wyzwań stojących przed branżą oraz przewidywań dotyczących przyszłości motoryzacji.

W ramach patronatu Forbes, nowy odcinek formatu prezentuje Stefanie Hegels, CEO Volkswagen Poznań, oraz dyrektorkę zakładu w Poznaniu, z 27-letnim doświadczeniem w koncernie Volkswagen. Tematem przewodnim będzie przyszłość motoryzacji i biznesu z różnych perspektyw.

Wpływ automatyzacji na umiejętności zawodowe

Rozmowa koncentrowała się na wpływie postępującej automatyzacji na wymagane umiejętności zawodowe. Wraz z zastępowaniem pistoletów spawalniczych robotami w fabrykach Volkswagena, konieczne stało się posiadanie specjalistów zdolnych do programowania maszyn. Aby zwiększyć kompetencje pracowników, szkolenia muszą również ewoluować – obecnie część z nich odbywa się podczas zespołowych spotkań, wykorzystując technologię VR. Nowe technologie nie tylko stanowią temat szkoleń, ale także narzędzie ich przeprowadzania.

Zielona produkcja na każdym etapie

Wykorzystanie nowych technologii daje Volkswagenowi możliwość wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą na troskę o środowisko. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Działania te obejmują nowe podejście do produkcji, odpowiednie wykorzystanie energii oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Przykładowo, energia wytworzona w zakładach Volkswagena jest wykorzystywana do ogrzewania mieszkań w Poznaniu, a we Wrześni działa farmy fotowoltaiczne. Normy dotyczące emisji CO2 obowiązują także wszystkich podwykonawców producenta.

Wartość różnorodności w zespołach

Agnieszka Czajka i Stefanie Hegels podkreślają, że zespoły złożone z różnorodnych specjalistów są kluczem do innowacyjności i sukcesu. Ich doświadczenie jako liderki w męskiej branży pokazuje, że różnorodność płci, wieku i doświadczenia przynosi korzyści każdej firmie. Nowoczesne organizacje doceniają wartość, jaką kobiety wnosi do zespołów i promują otwarte i zdywersyfikowane środowiska pracy.

Przyszłość Volkswagena w Polsce

Zakłady produkcyjne w Poznaniu i Wrześni zatrudniają ponad 9500 osób i codziennie wytwarzają samochody, które trafiają na rynki całego świata. Dziennie powstaje ponad 1000 gotowych modeli Caddy i Crafter. Jesienią rozpocznie się produkcja hybrydowych wersji modeli Caddy (plug-in hybrid), co jest krokiem w kierunku elektromobilności. Wkrótce do portfolio modeli ma dołączyć także kultowy Volkswagen Golf, choć modele samochodów dostawczych pozostaną głównym obszarem działalności w Volkswagen Poznań.

Całą rozmowę Agnieszki Czajki i Stefanie Hegels można obejrzeć na kanale YouTube OTOMOTO. Program mOTO TEMAT jest wspierany przez Forbes Polska.

Stefanie Hegels, absolwentka inżynierii przemysłowej, związana z koncernem Volkswagen od 27 lat, rozpoczęła swoją karierę w Wolfsburgu w 1996 roku, a następnie przeniosła się do Emden w 2005 roku, gdzie objęła kierownictwo działu Dyspozycji i Gospodarki Materiałowej. Po trzyletnim pobycie w Volkswagen Group Rosja w Kałudze, powróciła do Wolfsburga, gdzie pracowała na kolejnych stanowiskach kierowniczych w obszarze logistyki. Od marca 2018 roku kierowała Logistyką Marki Volkswagen Samochody Dostawcze w Hanowerze, a od 1 czerwca 2020 r. pełniła funkcję dyrektorki zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni. W lipcu 2023 roku została mianowana prezeską zarządu Volkswagen Poznań oraz dyrektorką zakładu w Poznaniu.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ