Home Polityka i społeczeństwo Przygotowania do IV Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023: Jak media będą relacjonować ważne wydarzenie?

Przygotowania do IV Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023: Jak media będą relacjonować ważne wydarzenie?

IV Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia 2023 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW). Jest to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli nam wymienić się ideami i doświadczeniami w zakresie zrównoważonego wzrostu i rozwoju.

Szczyt będzie poświęcony dyskusjom dotyczącym aktualnych kwestii związanych z globalnym ociepleniem. Przedstawiciele mediów będą mogli poznać najlepsze praktyki w zakresie tworzenia przyjaznych środowisku strategii w biznesie i polityce.

Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w naszych warsztatach i panelach, aby lepiej poznać aktualne trendy, narzędzia i rozwiązania w zakresie ochrony klimatu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w IV Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2023, który odbędzie się 20-21 kwietnia 2023 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW). Przeżyj z nami wyjątkowe wydarzenie, które zapewni ci wyjątkową możliwość poznania nowych trendów i narzędzi w dziedzinie ochrony klimatu.

Od samego rana, w godzinach 8.00-9.00, zapraszamy dziennikarzy na śniadanie prasowe, w czasie którego będą mogli poznać najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń tego dnia oraz najnowszych wiadomości od naszych partnerów.

Odwiedź nas i przekonaj się, dlaczego IV Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 jest wyjątkowym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej!

  • Kadri Simson zaprezentuje założenia Porozumienia Paryskiego,
  • Anna Moskwa omówi szczegóły programu „Mój Prąd”,
  • Robert Rudich przedstawi szczegóły planu USA dotyczącego redukcji emisji CO2.

I Dzień TOGETAIR 2023

  • Kadri Simson, komisarz Unii Europejskiej w dziedzinie energii, otworzy szczyt,
  • Anna Moskwa – szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawi nową edycję programu „Mój Prąd”,
  • odbędzie się spotkanie z Attaché ds. energetyki Ambasady USA w Warszawie, panem Robertem Rudichem.

Śniadanie prasowe

  • Kadri Simson przybliży postanowienia Porozumienia Paryskiego,
  • Anna Moskwa opowie szczegóły programu „Mój Prąd”,
  • Robert Rudich zaprezentuje amerykański plan dotyczący redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Stena Circular Economy Award oferuje pierwszy w Polsce konkurs, w ramach którego wyróżnione zostaną firmy Liderzy GOZ, aktywnie wdrażające i promujące gospodarkę obiegu zamkniętego. To wyjątkowa okazja dla przedsiębiorstw, aby uzyskać uznanie za ich wysiłki w dążeniu do osiągnięcia lepszej przyszłości dla środowiska.

Udział wezmą: prof. Anna Siedlecka, dr hab. Karol Górnicki, prof. Wojciech Kamiński (zdalnie).

1. Udział wezmą: Aleksandra Surdykowska z firmy Stena Recycling oraz Martyna Węgrzyn, Paweł Oksanowicz, prof. Ewelina Hallmann, dr hab. Zbigniew Karaczun, dr Katarzyna Wolnicka i Monika Borycka (zdalnie).

2. Tematem drugiego dnia TOGETAIR 2023 będzie prezentacja raportu „Talerz Przyszłości” stworzonego w wyniku współpracy Interdyscyplinarnego Centrum Współpracy i Analiz oraz grupy spółek Danone, a także gala VI edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

3. W ramach drugiego dnia zaplanowano międzynarodowy panel „Czy globalne kryzysy, wojna i geopolityka zahamują postęp realizacji światowych celów klimatycznych?” oraz panel „Jak pozyskać pieniądze? Dotacje, fundusze i mechanizmy finasowe”.

4. Rozpoczęciem drugiego dnia będzie śniadanie prasowe, w którym wezmą udział prof. Anna Siedlecka, dr hab. Karol Górnicki i prof. Wojciech Kamiński (zdalnie).

5. Uczestnicy drugiego dnia TOGETAIR 2023 będą mieli okazję wziąć udział w dyskusji na temat realizacji celów klimatycznych, pozyskania funduszy oraz zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi gospodarki obiegu zamkniętego.

6. Drugi dzień TOGETAIR 2023 to wspaniała okazja do wymiany wiedzy między ekspertami i praktykami z różnych sektorów i krajów, a także do podzielenia się doświadczeniami w zakresie przyczyniania się do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości.

Polscy przedsiębiorcy borykają się z wieloma problemami, które utrudniają im prowadzenie biznesu. Jednym z nich jest trudność w uzyskaniu przyłączy energetycznych, a także ograniczenia wynikające z decyzji środowiskowych, które wydłużają proces inwestycyjny. Wszystko to powoduje, że Polska jest mniej konkurencyjna na rynku międzynarodowym. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wzywa władze do podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia tych ograniczeń i ułatwienia drogi do sukcesu dla polskich przedsiębiorców.

Udział wezmą: Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Temat: Inteligentne rolnictwo a wyzwania ESG w Polsce – prezentacja wyników „Raportu dla Rolnika 2023” pt. autorstwa PKO Bank Polski.

Udział wezmą: Michał Koleśnikow – kierownik zespołu analiz sektorowych, Departament Analiz Ekonomicznych, PKO BP

Temat: Jak wspierać młodych architektów w budowaniu świadomości zrównoważonego rozwoju – prezentacja Konkursów Saint-Gobain.

Udział wezmą: Michał Ciesielski Brand, Communication & Digitalization Director, Monika Mazurek- Skrzekowska

Temat: Zwiększenie dostępności zdrowych i zrównoważonych budynków – wyniki i wnioski z raportu „Barometr zdrowych domów”

Udział wezmą: Aleksandra Zybała, menadżerka ds. komunikacji VELUX Polska

Na TOGETAIR 2023 zaprezentowane zostaną następujące tematy:

  • jak poradzić sobie z hipokryzją klimatyczną?,
  • jakie konsekwencje wynikają z produkcji odpadów?,
  • co oznacza smog dla zdrowia publicznego? Jak się przed nim bronić?,
  • jakie są korzyści z motoryzacji neutralnej klimatycznie?,
  • na jakie rozwiązania energetyczne postawić? Jak oszczędzać energię?,
  • co mówią wyzwania ESG i taksonomia w kontekście zrównoważonego rozwoju?,
  • czy EcoRing jest najlepszym źródłem energii i ciepła?,
  • kroki dekarbonizacji łańcuchów dostaw i logistyki ostatniej mili,
  • jak zbudować zrównoważoną produkcję i konsumpcję produktów spożywczych.

W celu zapoznania się z pełną agendą wraz z tematami debat i nazwiskami panelistów zapraszamy do odwiedzenia strony https://togetair.eu/agenda/ 

TOGETAIR 2023 otrzymało szerokie uznanie ze strony takich osób jak Roberta Metsoli, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także licznych polskich i zagranicznych mediów, uczelni wyższych, instytucji, ministerstw i marszałków województw.

Zapraszamy do udziału w TOGETAIR 2023, gdzie możesz wyrazić swoje zdanie w ramach OTWARTYCH OKRĄGŁYCH STOŁÓW. Dyskusja będzie dotyczyć ekologii, a uczestnicy będą mieli szansę zaprezentowania zarówno pro-ekologicznych, jak i przeciwnych ekologii poglądów.

1. Jak zarządzać zasobami wody?

2. Jak zapobiegać zanieczyszczeniom i stratom wody?

3. Jak wpływać na politykę wody?

4. Jakie działania konieczne są do podjęcia w celu zwiększenia dostępności czystej wody?

5. Jak zwiększyć świadomość na temat zagrożeń związanych z brakiem dostępności wody?

6. Jak wykorzystać nowe technologie w celu poprawy dostępności wody?

Ruch less waste wymaga konkretnych działań, aby przeciwdziałać tendencjom do nadmiernego kupowania nowych produktów. Wiąże się to z uświadomieniem konsumentom, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak negatywnie wpływa to na środowisko naturalne. Zmiany zachowań konsumentów wymagają prawodawstwa, które będzie dążyć do ograniczenia produkcji przedmiotów, które nie są w pełni wykorzystywane.

Promowanie ruchu less waste nie oznacza pozbawienia konsumentów możliwości wyboru. Przeciwnie – oznacza to zwiększenie świadomości na temat tego, jak nasze działania mają wpływ na środowisko. Ograniczenie marnowania produktów i wykorzystywanie ich do maksimum może przyczynić się do lepszego wykorzystania zasobów i zmniejszenia produkcji. Tak więc, wbrew pozorom, w świecie „more buy” istnieje realne miejsce dla less waste.

Od 14:30 do 15:30 porozmawiamy o lokalnych wyzwaniach ekologicznych i przeanalizujemy, jakie działania możemy podjąć, aby poprawić stan środowiska w naszych okolicach. Przyjrzymy się różnym perspektywom, aby zrozumieć, jakie wymagania stawiają przed nami prawo, finanse i ustawodawstwo. Przeanalizujemy różne opcje i ich skutki dla środowiska, a także dowiemy się, jakie alternatywy dla węgla są dostępne i jakie wnioski można wyciągnąć z ostatnich katastrof ekologicznych.

1. 15:45- 17:00 EKO PRODUKTY – jak zrozumieć ekość?

Jak rozpoznać, które produkty są ekologiczne i w jaki sposób? Jak wybrać właściwy certyfikat, aby mieć pewność, że produkt jest ekologiczny? Jakie są korzyści ekonomiczne i ekologiczne wynikające z wyboru produktu ekologicznego?

2. 21. 04.2023 WSPÓLNY OKRĄGŁY STÓŁ – człowiek i natura

Jak zachęcić ludzi do zmieniania postaw wobec środowiska? Jakie są korzyści dla ludzi i innych gatunków zaangażowania się w ochronę środowiska? Jakie są skutki współistnienia człowieka i innych gatunków?

3. 12:00- 13:00 EDUKACJA DLA PLANETY – jak zachęcić do nauki?

Jaki jest najlepszy sposób, aby zachęcić dzieci do nauki o ochronie środowiska? Jak młodzi ludzie mogą wpływać na ochronę środowiska? Jak uczelnie wyższe mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska poprzez kształcenie?

4. Skąd dzieci czerpią dobry przykład?

Jak rodzice i nauczyciele mogą wzmacniać postawy proekologiczne u dzieci? Jak zachęcić dzieci do działania na rzecz ochrony środowiska? Jak wzmacniać u dzieci wiedzę na temat zmian środowiskowych?

13:15- 14:15 – ŻYWNOŚĆ i jej wpływ na zmianę klimatu

Konsumpcja żywności na świecie ma ogromny wpływ na zmianę klimatu. Produkcja jednego bochenka chleba wymaga 1600 litrów wody, natomiast 1 kg wołowiny – 15 tys. litrów. Z drugiej strony, 39% ludności na świecie ma nadwagę, a jednocześnie według danych WHO ponad 29% ludności świata głoduje. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość utrzymania obecnego stylu konsumpcji w krajach Północy? Jakie rozwiązanie może zaoferować dieta planetarna lub alternatywne źródła białka?

Środowisko, w którym żyjemy, wpływa zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na nasze samopoczucie. Od problemów zdrowotnych spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza po zanieczyszczenie wody pitnej, nasze otoczenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przyjrzyjmy się, jak możemy wykorzystać nasze działania naprawcze, aby poprawić nasze samopoczucie, jednocześnie chroniąc planetę.

W sesji od 15:45 do 17:00 będziemy dyskutować nad faktami i mitami dotyczącymi odpowiedzialności za informację w mediach. Przyjrzymy się temu, jak różne środki przekazu wpływają na nasze postrzeganie tematów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Dowiemy się również, jak ważna jest rola mediów w edukowaniu i informowaniu społeczeństwa.

Porozmawiamy o wpływie, jaki media mają na podejmowanie decyzji dotyczących ochrony środowiska, oraz jak ważne jest, aby informacje były w pełni wierne i zgodne z zaleceniami naukowymi. Przedstawimy również przykłady dobrych praktyk w dziedzinie informowania społeczeństwa i wskażemy, jak uczynić to w sposób odpowiedzialny.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ