Home Nauka i Technika Po 10 latach w nauce zostaje połowa naukowców, po 20 latach – jedna trzecia

Po 10 latach w nauce zostaje połowa naukowców, po 20 latach – jedna trzecia

Według analizy przeprowadzonej przez Polaków, tylko połowa osób, które opublikowały swoją pierwszą pracę naukową, pozostaje aktywnymi naukowcami po 10 latach. Po 20 latach w nauce pozostaje już tylko jedna trzecia osób. Interesujące jest, że wzorce rezygnacji z nauki są podobne w różnych krajach.

Według analizy przeprowadzonej przez Polaków, tylko połowa osób jest nadal aktywnymi naukowcami po 10 latach od opublikowania swojej pierwszej pracy naukowej.

Wzorce rezygnacji z nauki są podobne w różnych krajach, ponieważ po 20 latach w nauce zostaje już tylko jedna trzecia osób – wynika z przeprowadzonych badań.

Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Prof. Marek Kwiek i dr Łukasz Szymula, przeprowadzili badanie wzorców opuszczania środowiska naukowego w różnych krajach na świecie. Wykorzystali do tego surowe metadane z globalnej bibliometrycznej bazy danych publikacji naukowych i ich cytowań – Scopus.

Badano nauki STEMM (ścisłe, techniczne, inżynieryjne, matematyczne i medyczne), ale naukowcy z dziedzin humanistycznych i społecznych nie byli uwzględnieni, ponieważ nie wszystkie ich publikacje naukowe są indeksowane w Scopus. Wyniki pracy zostały opublikowane w czasopiśmie „Higher Education” (https://doi.org/10.1007/s10734-024-01284-0) i omówione m.in. w „Nature”.

Definicja naukowca w dziedzinach STEMM została określona jako osoba, która aktywnie publikuje artykuły naukowe. Osoby, które zaprzestały publikacji, uznano za rezygnujące z nauki, niezależnie od miejsca zatrudnienia.

NOWA DEFINICJA NAUKOWCA W DZIEDZINACH STEMM

W ramach tego badania naukowcem w dziedzinach STEMM uznano osobę, która regularnie publikuje artykuły naukowe. Osoby, które przerwały publikację, uznano za rezygnujące z nauki, niezależnie od miejsca zatrudnienia.

„Wyszukaliśmy w bazie kilkaset tysięcy naukowców, którzy zaczęli publikować w 2000 roku, i obserwowaliśmy ich dorobek z kolejnych lat” – mówi prof. Kwiek w rozmowie z PAP.

Badacze obserwowali stopniowy spadek liczby aktywnych publikujących osób w tej grupie. Aby porównać, przeanalizowali również 11 kolejnych kohort osób, które opublikowały swoje pierwsze prace naukowe w kolejnych latach aż do 2010 roku. Całkowita liczba naukowców z 38 krajów OECD wynosiła 2,1 miliona – relacjonuje prof. Kwiek.

Więcej na stronie: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105108%2Cpo-10-latach-w-nauce-zostaje-polowa-naukowcow-po-20-latach-jedna-trzecia


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ