Home Zdrowie i styl życia Otwarto nowy budynek onkologii dziecięcej w poznańskim szpitalu im. Karola Jonschera

Otwarto nowy budynek onkologii dziecięcej w poznańskim szpitalu im. Karola Jonschera

Budowa otwartego we wtorek nowego pawilonu szpitala, do którego jeszcze w październiku mają się przenieść dwa oddziały onkologii i hematologii dziecięcej, kosztowała łącznie ponad 31 mln zł. Ponad 21 mln zł z tej kwoty, z funduszy unijnych, zapewnił samorząd województwa wielkopolskiego, a dotacja z budżetu państwa wyniosła blisko 9 mln zł. Kolejne wsparcie, m.in. na pokrycie dodatkowych kosztów realizacji inwestycji zapewniły fundacje DKMS i „Dzieciaki Chojraki”.

Nowe skrzydło szpitala przeznaczone dla dziecięcej onkologii ma powierzchnię ponad 3,3 tys. m kw. Jest w nim miejsce zarówno dla dwóch istniejących już oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej oraz dla pracowni patomorfologii, pracowni immunologii hematologicznej, pracowni leku cytostatycznego, a także poradni onkologicznej.

W posiadającym trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną obiekcie powstały także: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna. W budynku dla małych pacjentów i ich rodziców powstały dwuosobowe sale z łazienkami i rozkładanymi fotelami dla opiekunów dzieci.

„To cywilizacyjny skok” – zaznaczył marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, odnosząc się do wcześniejszych warunków, w jakich funkcjonowały pediatryczna onkologia i hematologia w szpitalu klinicznym im. Jonschera. „Zostały stworzone świetne warunki dla personelu i pacjentów. W nowych, przyjaznych przestrzeniach zarówno mali pacjenci, jak i rodzice będą mogli przebywać w godnych warunkach. Jest to szczególnie ważne w przypadku schorzeń  leczonych tutaj” – podkreślił.

Marszałek Woźniak zwrócił uwagę, że przekazanie wsparcia unijnego na budowę obiektu dla onkologii wymagało specjalnego uzgodnienia z Komisją Europejską, ponieważ zgodnie z przepisami, samorząd nie mógł dofinansować inwestycji dotyczącej opieki zdrowotnej w szpitalu klinicznym w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. „Była to nietypowa procedura, ale wynikało to po prostu z serca, z którym potraktowaliśmy ten projekt, ponieważ wiedzieliśmy, co za nim stoi” – podkreślił.

Marszałek dodał, że wkład własny do projektu budowy nowego budynku dla oddziałów onkologicznych, wart prawie 1,6 mln zł, wniosły fundacje DKMS i „Dzieciaki Chojraki”.

„Nowe oddziały nie ustępują europejskim standardom. Ich otwarcie to ważny dzień dla poznańskiej, akademickiej pediatrii i leczonych tu pacjentów” – podkreślił prof. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Skomentuj

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ