Home Zdrowie i styl życia Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu

Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu

Ponad połowa średnich i dużych firm w Polsce twierdzi, że aktywnie dba o kulturę organizacyjną, która pozytywnie wpływa na zdrowie pracowników. Takie wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego przez Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera. Badanie objęło 1032 organizacje i uwzględniało ich strukturę branżową, wielkość zatrudnienia i lokalizację. Odpowiedzi pochodzą od kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach i zostały zebrane w listopadzie.

Badania wykazały, że tylko niewielki odsetek firm dba o udział pracowników w procesach decyzyjnych, ich dostęp do informacji oraz komunikację. Jeszcze mniejsza liczba firm stara się zapobiec nadmiernemu stresowi w miejscu pracy i zainteresować się oczekiwaniami pracowników dotyczącymi zdrowia. Jednak większość średnich i dużych firm podejmuje działania na rzecz zdrowia pracowników, choć tylko niewielka część próbuje ocenić ich wpływ na zdrowie i dobrostan personelu.

Badania firm, jak i opinie pracowników oraz eksperckie analizy wskazują, że większość firm nie przykłada dużej uwagi do zdrowia pracowników (tylko 11% badanych przywiązuje do tego duże znaczenie). Zarządzający również rzadko podejmują głębsze refleksje na temat wpływu środowiska pracy na zdrowie pracowników, skupiając się głównie na aspektach fizycznych (które są obsługiwane przez służby bhp) i niewystarczająco oceniają wprowadzane rozwiązania i korzyści dedykowane zdrowiu personelu.Firma może skorzystać z czterech kwestionariuszy opracowanych przez specjalistów Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, które pomogą stworzyć korzystną kulturę zdrowia w organizacji oraz dopasować strategie do potrzeb zdrowotnych pracowników. Kwestionariusze obejmują badanie subiektywnej oceny stanu zdrowia personelu, diagnozę zachowań i postaw wobec zdrowia, ewaluację jakości wdrożenia promocji zdrowia oraz ocenę kultury zdrowia w zakładzie pracy.

Kwestionariusz oceny subiektywnego stanu zdrowia personelu jest narzędziem przeznaczonym do wykorzystania w zakładach pracy, które dążą do poznania potrzeb zdrowotnych swoich pracowników, tworzenia i realizacji strategii prozdrowotnych oraz doskonalenia komunikacji wewnętrznej na temat zdrowia. Kwestionariusz ten zbiera dobrowolne informacje na temat subiektywnego postrzegania około 50 różnych aspektów zdrowia, które mogą być wykorzystane wyłącznie w formie zagregowanych danych. Diagnoza samooceny stanu zdrowia personelu pozwala zidentyfikować obszary wymagające szczególnej uwagi oraz potencjały zdrowia, które mogą być wykorzystane w strategiach rozwojowych firmy. Cykliczne badania samooceny zdrowia pozwalają monitorować skuteczność działań prozdrowotnych i optymalizować strategie w zakładzie pracy.

Diagnoza ta odnosi się do szerokiego pojęcia zdrowia, uwzględniając zarówno jego fizyczny, psychiczny, jak i społeczny aspekt. Oprócz ogólnej oceny stanu zdrowia, bierze pod uwagę wiele szczegółowych kwestii, które są najczęściej kojarzone z pojęciem zdrowia. Diagnoza odnosi się także do koncepcji zdrowia psychicznego, dobrostanu i jakości życia. Pytania dotyczące oceny zdrowia w kontekście pracy zostały również rozbudowane. Ze względu na wyzwania związane ze starzeniem się i zmniejszaniem zasobów pracy, uwzględniono także kwestie subiektywnego postrzegania dynamiki stanu zdrowia w najbliższej przyszłości. Pełną ocenę stanu zdrowia personelu warto uzupełnić o dane zebrane metodami obiektywizującymi, takimi jak raporty medyczne, wskaźniki absencji, korzystanie z usług prozdrowotnych, pomiary w obszarze e-zdrowia oraz analizy danych demograficznych.

Niniejszy kwestionariusz stanowi uzupełnienie poprzedniego i służy do diagnozy zachowań i postaw pracowników wobec zdrowia. Pozwala on na zebranie informacji dotyczących stylu życia pracowników, takich jak nawyki, działania, praktyki i przekonania wpływające na ich stan zdrowia. Ponieważ wiele osób traktuje swoje zdrowie jako kwestię prywatną i nie zawsze chce dzielić się tymi informacjami z pracodawcą, istotne jest pełne poszanowanie dobrowolności udzielania odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu oraz poufności danych. Pracodawca może wykorzystać zebrane informacje wyłącznie w formie zagregowanej.

Nowa wersja kwestionariusza do oceny wdrożenia promocji zdrowia w organizacji została opracowana, aby dostosować narzędzie do współczesnych potrzeb. Przeznaczona jest głównie dla osób zarządzających programami promocji zdrowia w miejscu pracy, aby mogły ocenić, czy ich działania spełniają rekomendacje ekspertów i przyczyniają się do osiągnięcia oczekiwanych efektów zdrowotnych i biznesowych. Badania potwierdzają, że wysoka jakość programów promocji zdrowia przekłada się na znaczący zwrot z inwestycji. Kwestionariusz pomaga ocenić jakość w 6 obszarach: strategiczne znaczenie promocji zdrowia, struktury organizacyjne, proces planowania, cele związane z potrzebami zdrowotnymi, implementacja oraz ewaluacja programu. Każdy obszar opisany jest przez 3 kryteria, które można ocenić w prosty sposób.

Ostatni formularz ocenia kulturę organizacyjną, która ma istotny wpływ na skuteczność i trwałość programów zdrowotnych w miejscu pracy. Kultura zdrowia w organizacji to całe środowisko pracy, które promuje zdrowie pracowników poprzez stworzenie korzystnych warunków, wspieranie zdrowych praktyk i wartości, oraz zapewnianie odpowiednich zasobów i świadczeń. Formularz ten służy do samooceny organizacji i identyfikacji obszarów, które mają wpływ na zdrowie i zachowania prozdrowotne pracowników, co pozwala na analizę i doskonalenie tych obszarów.

Wszystkie kwestionariusze wraz z rekomendacjami dotyczącymi ich zastosowania są dostępne do pobrania za darmo ze strony https://pracanazdrowie.pl/narzedzia-i-kalkulatory/. Zostały opracowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowanego przez Ministra Zdrowia.

Zespół ekspertów z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera oferuje bezpłatne konsultacje dotyczące zdrowia i aktywności zawodowej pracowników. Jeśli chcesz omówić narzędzia, interpretację wyników lub wnioski z analiz dla praktyki wellbeingowej w Twojej firmie, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy również w przygotowaniu, wdrożeniu, komunikacji i ocenie działań promujących zdrowie w zespole. Aby umówić się na konsultację, wypełnij formularz na stronie Centrum Konsultacyjne: https://pracanazdrowie.pl/konsultacje/ lub napisz e-mail na adres: pracanazdrowie@imp.lodz.pl.

Instytut Medycyny Pracy (2)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ