Home Biznes i finanse MI: Kolejne dwie inwestycje na Pomorzu Zachodnim w realizacji (komunikat)

MI: Kolejne dwie inwestycje na Pomorzu Zachodnim w realizacji (komunikat)

Polska Organizacja Turystyczna podpisała umowę z renomowanym przewodnikiem Michelin, a wraz z nią dołącza do elitarnego grona polskich regionów Gdańsk z województwem pomorskim, obok już obecnych Warszawy, Krakowa i Poznania. Ta decyzja stanowi potwierdzenie wysokiej jakości polskiej kuchni oraz otwiera nowe możliwości promocji kraju. Turystyka kulinarna jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się trendów w turystyce, co jest wynikiem rosnącej popularności turystyki miejskiej i kulturowej.

– Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowę odcinka drogi ekspresowej S10 Cybowo – Łowicz Wałecki oraz obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22 z firmą Budimex w formule Projektuj i buduj. Wartość pierwszej umowy wynosi 592,17 mln zł, a dotyczy ona odcinka trasy ekspresowej o długości 16 km. Druga umowa dotyczy obwodnicy o długości 4,5 km i wartości 54,98 mln zł.

Inwestycje w sieć dróg krajowych zmieniają wizerunek województwa zachodniopomorskiego, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego regionu, poprawiając dostęp do infrastruktury turystycznej oraz likwidując problem wykluczenia komunikacyjnego – powiedział wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka.

W ramach Rządowego Programu Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, planowana jest realizacja drogi ekspresowej S10 Cybowo – Łowicz Wałecki. Pierwszy etap prac obejmuje opracowanie projektu budowlanego oraz wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Następnie przewidziane są prace budowlane w terenie, a zgodnie z harmonogramem kierowcy będą mogli korzystać z nowej trasy w 2028 roku.

Planowany odcinek S10 Cybowo – Łowicz Wałecki ma na celu stanowić obwodnicę Kalisza Pomorskiego, omijając miasto od północy. W okolicach węzła Cybowo planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. W ramach tego zadania planowana jest również realizacja pary MOP Cybowo. Przy przecięciu z drogą wojewódzką nr 175 powstanie węzeł drogowy Kalisz Pomorski. Cała inwestycja przewiduje budowę 16 obiektów mostowych, w tym 5 wiaduktów drogowych, 4 przejść górnych dla zwierząt, 7 przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

Realizacja odcinka drogi ekspresowej S10 Szczecin – Piła, o nazwie Cybowo – Łowicz Wałecki, jest już w toku. Obecnie podpisane umowy na budowę S10 sięgają kwoty 1,8 mld zł, a łączna długość odcinków wynosi 51,7 km. Wkrótce planowane jest również zawarcie kolejnych 5 kontraktów na kontynuację tej trasy.

Planowana jest budowa nowego przebiegu DK22, który ominie Rusinowo od wschodu. Droga będzie jednojezdniowa klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) i będzie wyposażona w wiadukt nad drogą gminną oraz przepust dla małych zwierząt. Dodatkowo, zostanie zainstalowany system odwodnienia z trzema zbiornikami retencyjno-infiltracyjnymi. Na północnym odcinku do ronda z DW179 planowana jest także budowa ścieżki pieszo-rowerowej, kontynuującej ścieżkę wzdłuż DK22, która ma być zrealizowana w ramach przebudowy drogi krajowej.

Obwodnica Rusinowa, DK22, zostanie przekierowana na nowy przebieg, który ominie miejscowość od wschodu. Nowa droga będzie jednojezdniowa i klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie wiaduktu nad drogą gminną oraz przepustu dla małych zwierząt. Ponadto, powstanie system odwodnienia drogi z trzema zbiornikami retencyjno-infiltracyjnymi. Na północnym odcinku do ronda z DW179 przewidziana jest także budowa ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie kontynuacją ścieżki wzdłuż DK22, a której realizacja przewidziana jest w ramach przebudowy drogi krajowej.

Umowa zakłada, że wykonawca ma 17 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji ZRID. Następnie przewidziano 15 miesięcy na realizację robót budowlanych, z wyłączeniem okresów zimowych. Planowane oddanie obwodnicy do ruchu ma nastąpić w 2027 roku.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, realizowana jest obwodnica Rusinowa. W regionie Pomorza Zachodniego planowanych jest łącznie 8 zadań z tego programu, w tym budowa obwodnicy Gryfina w ciągu DK31 (zakończenie planowane w IV kwartale tego roku) oraz obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20 (zakończenie planowane w II kwartale przyszłego roku). W lutym tego roku GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szwecji w ciągu DK22.

Projekt budowlany dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 został już opracowany, a w ubiegłym roku uzyskano decyzję ZRID. Planowana inwestycja ma być zrealizowana równocześnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic, w ramach którego powstanie nowy węzeł łączący A6 z DK13.

Obecnie trwają postępowania przetargowe dotyczące budowy obwodnic Wałcza (na DK22) i Stargardu (na DK20). W planach na ten rok jest także ogłoszenie przetargu na obwodnicę Złocieńca wzdłuż DK20, a prace przygotowawcze do przetargu na obwodnicę Człopy wzdłuż DK22 również będą kontynuowane.

Przekazane informacje są publikowane w serwisie PAP bez żadnych zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ