Home Polityka i społeczeństwo Innowacyjne rozwiązania w leczeniu chorób: Pracownia Robotyki Operacyjnej w Szpitalu Św. Rodziny w Poznaniu

Innowacyjne rozwiązania w leczeniu chorób: Pracownia Robotyki Operacyjnej w Szpitalu Św. Rodziny w Poznaniu

W poniedziałek w poznańskim szpitalu św. Rodziny samorząd województwa wielkopolskiego uroczyście otworzył pracownię robotyki operacyjnej, która powstała dzięki środkom z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (React-EU). Na uroczystości zaprezentowano również robota da Vinci, który będzie wykorzystywany do wykonywania zabiegów w tej placówce.

„To już kolejne takie urządzenie, które trafiło do wielkopolskich szpitali dzięki naszemu wsparciu. Zabiegi wykonywane przy jego użyciu będą mniej inwazyjne. Pacjentom pozwolą szybciej wrócić do zdrowia, a chirurgom oszczędzać siły. W ten sposób wpisujemy się, jako samorząd, w zastosowanie innowacyjnych technologii także w opiece zdrowotnej” – podkreślił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Paulina Stochniałek, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreśliła, że szpital św. Rodziny jest liderem w zakresie zabiegów związanych z urologią męską. „To pozwoli nam zapewnić pacjentom lepszy komfort i znacznie skrócić czas ich powrotu do zdrowia” – dodała.

Paulina Stochniałek, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, wyraziła przekonanie, że szpital św. Rodziny jest liderem w zakresie zabiegów związanych z urologią męską. „Dzięki temu możemy zapewnić pacjentom wyższy poziom komfortu oraz zdecydowanie skrócić czas powrotu do zdrowia” – podsumowała.

„To dzień, która otwiera nowy rozdział na tutejszym oddziale urologicznym i onkologii urologicznej. Narzędzie umożliwi nam prowadzenie operacji leczących nowotwór prostaty zupełnie nowej jakości, zapewniając niezwykłą precyzję wykonania zabiegów” – przyznała Izabela Marciniak, Dyrektor Naczelny SZOZ nad Matka i Dzieckiem w Poznaniu.

Oddział Urologiczny i Onkologii Urologicznej zyska dostęp do nowoczesnego urządzenia dzięki dotacji przekazanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w wysokości blisko 13 mln zł. Zakup robota da Vinci pozwoli na poprawę opieki medycznej u pacjentów.

W lutym 2023 r. Poznań doczekał się 47 mln zł z Europejskiego Instrumentu Finansowego REACT-EU, który ma pomóc sześciu szpitalom w mieście w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19.

System robotyczny da Vinci pozwala na wykonanie ponad 200 różnych zabiegów chirurgicznych, z których najczęściej są to prostatektomia, operacje macicy oraz resekcja jelita grubego. Dzięki wykorzystaniu autoryzowanych systemów da Vinci, w Polsce odbyło się już ponad 8 tys. zabiegów, w wyniku których pacjenci pozbyli się problemów z pęcherzem moczowym, nerek, trzustką, płucami, głową czy sercem. Obecnie robotyczny system da Vinci jest dostępny w 28 szpitalach w całym kraju.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ