Home Biznes i finanse Idea Rozwoju Twojego Biznesu – pierwsze webinary już za nami

Idea Rozwoju Twojego Biznesu – pierwsze webinary już za nami

Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez PARP oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Spotkania online odbywają się w listopadzie i grudniu br., koncentrując się na aktualnych tematach związanych z prowadzeniem biznesu w Polsce. Do tej pory odbyły się dwa spotkania, w których brała udział Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podczas wideokonferencji dyskutujemy o nowych rozwiązaniach i regulacjach prawnych, takich jak ulgi dla przedsiębiorców, zmiany w Polskiej Kwalifikacji Działalności (PKD), nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa, taksonomia UE, certyfikacja wykonawców zamówień publicznych oraz pakiet deregulacyjny. Pierwsza część webinaru skupia się na prezentacjach ekspertów, natomiast druga poświęcona jest na pytania od uczestników.

Udział w webinarach jest darmowy, a linki do transmisji na żywo oraz nagrane archiwa są udostępnione na stronie internetowej PARP.

Podczas pierwszego spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu, które odbyło się 7 listopada br., eksperci Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) omówili sposoby pozyskiwania środków na inwestycje i działalność dzięki finansowaniu z gwarancją InvestEU. Gwarancja ta umożliwia zabezpieczenie nawet do 80 proc. wartości pożyczek. Ponadto przedstawili korzyści z inwestowania w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych oraz główne założenia programu Polityka Nowej Szansy, którego celem jest wsparcie firm w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Andrzej Rosiek, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców ARP w Poznaniu, podkreślił, że Agencja oferuje szeroki zakres usług finansowych dla firm z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw, w tym pożyczki, faktoring oraz leasing. Ponadto, ARP proponuje programy wspierające innowacyjność technologiczną przedsiębiorstw, takie jak Sieć Otwartych Innowacji oraz Program Polityki Nowej Szansy, który służy ratowaniu lub restrukturyzacji firm. Rosiek zaznaczył, że oferty ARP są dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa, a Agencja daje możliwość ulokowania inwestycji w jednej z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, należących do ARP.

„Z oferty ARP mogą skorzystać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które mają minimum cztery miliony złotych przychodu ze sprzedaży, prowadzą pełną księgowość i mają dodatnie wyniki za ostatni okres. Firma musi udokumentować 24 miesiące działalności i mieć zdolność do obsługi pożyczkowej” – powiedział dyrektor Rosiek.

Wiktor Cichoń, dyrektor Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC (SSE), przedstawił korzyści, jakie mogą wyniknąć dla firm ulokowanych w jednej z 14 stref w kraju, na przykładzie kierowanej przez siebie SSE.

„Działamy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Firmy, które w niej działają, mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego, tak PIT, jak i CIT. Nie jesteśmy już zamkniętymi obszarami gospodarczymi, można inwestować w dowolnym miejscu Polski. Każdy przedsiębiorca, który ma wizję działalności, będzie w stanie spełnić kryteria ilościowe, jak i jakościowe. I, co jest bardzo ważne, okres wsparcie sięga 15 lat” – mówił Wiktor Cichoń.

Od czasu powstania w 2018 roku, Polska Strefa Inwestycji udzieliła wsparcia 200 podmiotom, które zadeklarowały nakłady inwestycyjne o wartości około 6,8 mld zł, co zaowocowało około 3,9 tys. nowych miejsc pracy. Wsparcie obejmuje szeroki zakres branż, takich jak produkcja przemysłowa, badania, IT, nowoczesne usługi dla biznesu i logistyka.

Istnieje jednak ograniczenie dotyczące możliwości uzyskania wsparcia z tytułu prowadzenia działalności handlowej, a także trwają prace nad możliwością uzyskania ulg podatkowych w związku z działalnością związaną ze zbrojeniem.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) stara się promować współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom cykliczności gospodarki. Eksperci banku przedstawili ofertę BGK dla polskiego biznesu podczas drugiego spotkania w ramach cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu, które odbyło się 14 listopada.

Feliks Kobierski, główny ekspert ds. relacji w finansowaniu handlu z Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu BGK, omówił potencjał finansowania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm przez bank. Podkreślił, że BGK oferuje teraz większe możliwości finansowania dzięki nowym instrumentom Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.

„To finansowanie inwestycji krajowych, które generują eksport z Polski, jak np. budowa hali produkcyjnej, modernizacja linii produkcyjnych, zakup maszyn. Także finansowanie ubezpieczenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa, na przykład: przejęcie zagranicznej spółki, zwiększenie mocy produkcyjnych zagranicznego zakładu, budowa zakładu produkcyjnego lub centrum dystrybucji” – powiedział Kobierski.

Według eksperta, ubezpieczenie może pokryć całą kwotę z umowy kredytowej i można spłacać je przez maksymalnie 14 lat.

Podczas drugiej części webinaru eksperci odpowiadali na pytania internautów. Krzysztof Hoffman wyjaśnił, że część kosztów inwestycji można uwzględnić w kredycie ekologicznym, a resztę sfinansować za pomocą Gwarancji Ekomax. Jacek Iwaniuk omówił kwestie związane z podatkiem VAT, a Feliks Kobierski udzielił informacji na temat rynków zagranicznych dla polskich przedsiębiorców.

Najbliższe tematy w ramach cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu

– 21 listopada 2024 – Cyberbezpieczeństwo – od MŚP po przemysł. Wymagania prawne, przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia

Webinar będzie obejmował omówienie dyrektywy NIS2 do prawa polskiego oraz wprowadzenie uczestników w problematykę cyberzagrożeń, z jakimi mierzą się małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto dotknie kwestii korzyści płynących z inwestowania w cyberbezpieczeństwo, takich jak ochrona reputacji firmy i budowanie zaufania klientów wraz ze wskazaniem materiałów edukacyjnych, wspierających MŚP w procesie budowania cyberbezpieczeństwa.

25 listopada 2024 – Konferencja o Taksonomii UE w praktyce – wsparcie dla przedsiębiorców w finansowaniu zielonych inwestycji oraz społecznie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu

Podczas konferencji eksperci omówią system klasyfikacji zrównoważonych inwestycji, nakładane wymogi na firmy oraz korzyści inwestowania w zielone technologie. Uczestnicy dowiedzą się również, jak dostosować działalność do nowych wymogów ekologicznych, otrzymując praktyczne wskazówki od ekspertów.

– 28 listopada 2024 – Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych – szansa dla MŚP

Webinar omówi certyfikację wykonawców zamówień publicznych jako potencjalną szansę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Skoncentruje się na głównych założeniach certyfikacji oraz korzyściach, jakie może ona przynieść przedsiębiorcom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cyklu, odwiedź stronę PARP.

Źródło: PAP MediaRoom

Zdjęcie


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ