Home Polityka i społeczeństwo Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

Jeśli fundacja rodzinna nabywa nieruchomość lub inne mienie i później je odsprzedaje, może być zobowiązana do zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Jednakże, zgodnie z fiskalnym stanowiskiem, nie podlega opodatkowaniu, jeśli majątek ten zostanie wniesiony jako aport do spółki.

Wpływ fundacji rodzinnej na CIT

Majątek pozostający w fundacji rodzinnej jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, jednak przekazanie majątku beneficjentowi fundacji lub wypłata ukrytych zysków podlegają opodatkowaniu 15% CIT. Fundacja jest również zwolniona z CIT w przypadku prowadzenia dozwolonej działalności gospodarczej, zgodnie z ustawą o fundacji rodzinnej. Natomiast czynności wykraczające poza ten zakres podlegają 25-procentowemu CIT.

Dozwolona działalność gospodarcza fundacji rodzinnej obejmuje uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach oraz podobnych podmiotach, również zagranicznych (art. 5 ust. 1 pkt 3). Możliwe jest także zbywanie mienia, o ile nie zostało ono nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia (art. 5 ust. 1 pkt 1).

Przeniesienie majątku do spółki bez konieczności płacenia CIT

Fundacja rodzinna zawiadomiła dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o swoim planie nabycia nieruchomości w celu wniesienia jej aportem do spółki kapitałowej. Dzięki temu fundacja będzie mogła przystąpić do spółki i otrzymywać dywidendy. Czas pomiędzy zakupem nieruchomości a jej wniesieniem do spółki będzie potrzebny do załatwienia wszystkich formalności prawnych. Fundacja jest przekonana, że opisana transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z ustawą o fundacji rodzinnej.

Zdaniem fiskusa, stanowisko fundacji było nieprawidłowe. Dyrektor KIS uznał, że transakcja nieruchomości wypełnia znamiona działań, o których mowa w ustawie o f.r. Zakup mienia miał celem dalszego zbycia, a pojęcie zbycia mienia obejmuje szerzej niż tylko sprzedaż, także przeniesienie majątku poprzez aport do spółki.

Wyjątkowe przepisy uchylają ogólne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zgodził się z organem, że zbycie mienia może nastąpić w inny sposób niż poprzez sprzedaż. Przepis nie wymaga, aby zbycie było odpłatne. Sąd zauważył jednak, że interpretacja ta musi być zestawiona z innym przepisem dotyczącym przystąpienia do spółki. W omawianej sprawie, fundacja rodzina wniosła wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, co było warunkiem członkostwa w spółce. Postanowienia dotyczące przystąpienia do spółki mają pierwszeństwo nad ogólnymi przepisami (wyrok z 14 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Po 152/24).

Wniosek sądu w Poznaniu jest korzystny dla fundacji rodzinnych, ponieważ wyraźnie rozdziela działalność nabywania mienia celem odsprzedaży od czynności przystępowania do spółek. Fundacja ma za zadanie ochronę rodzinnych firm i majątków, a nie podwójne opodatkowanie. Należy pamiętać, że fundacja zapłaci CIT w odpowiednim momencie, czyli w momencie wypłaty dywidendy beneficjentom.

Wskazówki dla fiskusa

Jest to korzystne rozstrzygnięcie sądu poznańskiego, które powinno być brane pod uwagę przez fiskusa. Ustawodawca wyraźnie rozdzielił działalność nabywania mienia celem dalszej odsprzedaży od czynności przystępowania do spółek, funduszy i innych podmiotów. Fiskus powinien pamiętać o tym podziale i nie narzucać podwójnego opodatkowania fundacjom rodzinnych, które mają za zadanie ochronę rodzinnych firm i majątków. Należy również pamiętać, że fundacje zapłacą CIT w momencie wypłaty dywidendy beneficjentom.

Autor: Robert Nogacki, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec, specjalizującej się w doradztwie prawnym, podatkowym oraz strategicznym dla przedsiębiorców. Więcej informacji na stronie: https://kancelaria-skarbiec.pl/robert-nogacki-radca-prawny-w-kancelarii-prawnej-skarbiec/


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ