Home Nauka i Technika Czyste powietrze dla zdrowia – HEAL publikuje rekomendacje dla samorządów

Czyste powietrze dla zdrowia – HEAL publikuje rekomendacje dla samorządów

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza w miastach, gdzie aż 96% mieszkańców narażonych jest na wdychanie szkodliwych substancji. Transport drogowy jest jednym z głównych źródeł tych zanieczyszczeń. Dane opublikowane przez Health and Environment Alliance (HEAL) dla Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia wskazują na poważne skutki zdrowotne wynikające z ekspozycji na zanieczyszczenia, takie jak choroby układu oddechowego i krążeniowego, rak płuc i nawet cukrzyca. HEAL przedstawia rekomendacje działań na rzecz poprawy jakości powietrza dla samorządów.

W Polsce występuje jedno z najwyższych stężeń zanieczyszczeń powietrza na świecie, przekraczających normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Szczególnie narażone na skutki tego zjawiska są dzieci, osoby starsze, przewlekle chore oraz mieszkańcy obszarów o niższym statusie socjoekonomicznym i tych o dużym natężeniu ruchu drogowego.

„Wiemy, że zarówno krótko-, jak i długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza, także to z transportu, przyczynia się do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych, których nie możemy bagatelizować – komentuje lek. Olga Wdowiczak, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego w HEAL Polska. – Wśród nich wymienia się choroby układu oddechowego oraz układu krążenia, ale także rzadziej łączone ze smogiem: cukrzycę, zaburzenia przebiegu ciąży i rozwoju płodu oraz negatywny wpływ na zdolności poznawcze u dzieci” – dodaje.

Implementing measures to reduce harmful emissions from transportation brings health, economic, and social benefits. Available analyses indicate that if the latest WHO air quality guidelines were met, Warsaw could avoid 2023 deaths annually due to PM2.5 pollution and 743 deaths due to NO₂ exposure. Estimates for Krakow, Poznan, and Wroclaw also suggest hundreds of premature deaths that could be avoided each year as a result of air pollution in each city [2].

HEAL przedstawia rekomendacje dla czterech miast, które odgrywają kluczową rolę w transformacji miast i walce o czyste powietrze dla zdrowia ich mieszkańców. Celem rekomendacji jest ograniczenie emisji transportowych, w tym m.in. poprzez działania samorządów.

Heal Polska opublikowała rekomendacje dla samorządów dotyczące czystego powietrza i zdrowia, w których zawarte są propozycje takie jak wprowadzenie stref ograniczających ruch samochodowy, promocja zdrowej mobilności poprzez rozwój komunikacji publicznej i infrastruktury rowerowej, tworzenie większej liczby terenów zielonych oraz planowanie przestrzenne w duchu miast 15-minutowych. Więcej informacji i broszury dla miast Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław dostępne są na stronie: https://healpolska.pl/aktualnosci/czyste-powietrze-dla-zdrowia-heal-publikuje-rekomendacje-dla-samorzadow/.

HEAL (Health and Environment Alliance) jest europejską organizacją non-profit, która bada wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Sojusz ten reprezentuje ponad 90 organizacji, w tym lekarzy, pracowników ochrony zdrowia, pacjentów, ekspertów zdrowia środowiskowego i naukowców. Więcej informacji można znaleźć na stronie: healpolska.pl.

Możesz znaleźć najnowsze informacje dotyczące jakości powietrza w Europie na stronie: https://www.eea.europa.eu/publications/europes-air-quality-status-2024 oraz szczegółowe dane o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce tutaj: https://www.eea.europa.eu/en/analysis/maps-and-charts/poland-air-pollution-country-2023-country-fact-sheets


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ