Home Polityka i społeczeństwo Bezpieczeństwo na polsko-rosyjskiej granicy: Budowa zapory elektronicznej rusza!

Bezpieczeństwo na polsko-rosyjskiej granicy: Budowa zapory elektronicznej rusza!

Inwestycja, która wpisuje się w polską strategię bezpieczeństwa, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności na granicy. Budowa zapory oznaczać będzie zamknięcie suwerennego terytorium Polski dla ewentualnych nielegalnych przemieszczeń.

Nowa zapora elektroniczna zostanie wyposażona w kamery termowizyjne, wykrywacze ruchu, detektory dźwięku oraz specjalne systemy monitoringu, które będą w stanie wykryć każdy ruch na granicy. Wszystkie te urządzenia będą wyposażone w nowoczesne systemy informatyczne, które będą w stanie skutecznie monitorować teren i wykrywać nielegalne próby przekroczenia granicy.

Inwestycja ma być gotowa do końca 2021 roku. Minister Kamiński zapowiedział, że zapora wpłynie znacznie na bezpieczeństwo i stabilność granicy i że jest to ważny krok w kierunku utrzymania jedności państwa polskiego.

MSWiA ogłosiło, że budowa zapory elektronicznej na granicy Polski i Rosji ruszyła w wtorek, 18 kwietnia. Inwestycja, skierowana przede wszystkim do skutecznego monitorowania granicy, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności na tym obszarze.

Bariera elektroniczna, która obejmie obszar 200km, będzie wyposażona w kamery termowizyjne, systemy monitoringu, detektory ruchu i dźwięku, które wykryją wszelkie próby nielegalnych przemieszczeń. Wszystkie urządzenia zostaną zintegrowane z nowoczesnym systemem informatycznym, który pozwoli na skuteczną obserwację terenu.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Kamińskiego, budowa ma zakończyć się w 2021 roku. Ma to być kolejny krok w kierunku zabezpieczenia jedności państwa polskiego.

Budowa zapory elektronicznej na polsko-rosyjskiej granicy zostanie zakończona jesienią tego roku. Pozwoli ona na zwiększenie bezpieczeństwa dzięki nowoczesnym technologiom monitoringu i będzie podobna do zapory na granicy z Białorusią. Minister Mariusz Kamiński wyraził przekonanie, że ta inwestycja przyczyni się do wzmocnienia systemu obronnego Polski.

Szef MSWiA zapewnił, że jego resort będzie starał się zwiększać bezpieczeństwo w działaniach Straży Granicznej, zwiększając wsparcie finansowe i technologiczne.

– Będziemy wspierać Straż Graniczną w jej codziennych działaniach oraz inwestować w nowoczesne technologie, które pomogą jej w zabezpieczeniu granicy – powiedział minister.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyraził przekonanie, że Polska granica wschodnia będzie najlepiej zabezpieczona w całej Unii Europejskiej. Zapewnił, że jego resort będzie wspierał polską Straż Graniczną poprzez zwiększanie wsparcia finansowego, technologicznego i wszelkich innych możliwych działań.

– Pragnę zapewnić, że wszelkie wykorzystywane przez nas technologie będą na najwyższym poziomie, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność w działaniach Straży Granicznej – powiedział minister.

Granica na odcinku ochranianym przez placówki Straży Granicznej w Bezledach i Sępopolu została wyposażona w zaporę elektroniczną. Prace budowlane rozpoczęły się we wtorek, 18 kwietnia, i mają na celu ułatwienie monitorowania i kontroli przygranicznej.

Zapora elektroniczna składa się z sieci czujników i kamer, które ułatwiają patrole graniczne i efektywniejszą kontrolę ruchu przygranicznego. System ma również możliwość wykrywania obiektów niebezpiecznych i tworzenia alarmów w razie wykrycia nieprawidłowości.

Bariera elektroniczna o długości około 200 km zostanie podzielona na dwanaście odcinków, na których zostaną zamontowane około 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.

Firma TELBUD S.A. z siedzibą w Poznaniu została zatrudniona na realizację planowanych prac, w wyniku czego przeznaczono na to 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na najważniejszych odcinkach granicy. Bariera ma na celu wesprzeć działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w nadzorowaniu przestępczości granicznej, nielegalnych migracji i przemytu towarów.

Roboty budowlane związane z budową zapory potrwają do 30 września br. Zakończenie prac odbędzie się na czas, o czym informuje przedsiębiorstwo odpowiedzialne za budowę.

Wszelkie informacje związane z inwestycją będą publikowane na stronie internetowej PAP SA, która zastrzega sobie prawo do edycji treści przekazanych przez nadawcę, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ