Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza, że projekt odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce będzie kontynuowany, ale w nowej, zrewidowanej formie, która przyspieszy rekultywację terenu.
Na spotkaniu z ministrem klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską przedstawiciele Wód Polskich, Urzędu Marszałkowskiego, samorządów oraz ZE PAK S.A. osiągnęli porozumienie w sprawie odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce.
Projekt hydrologiczny przygotowany w 2022 roku do realizacji we wschodniej Wielkopolsce musiał zostać zrewidowany z powodu braku niezbędnej dokumentacji administracyjnej. Dodatkowo, część spośród 25 pierwotnie planowanych zadań została przypisana do niewłaściwych podmiotów lub uznana za nieuzasadnioną.
Na podstawie tych ustaleń, wkrótce zostanie opracowany aneks do listu intencyjnego z 2022 r., który będzie zawierał nowy podział zadań oraz sposób finansowania kluczowych inwestycji.
Jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego są niezwykle cenne ze względu na swoją wartość przyrodniczą, środowiskową oraz społeczną i gospodarczą, związaną z turystyką.
Plan odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce będzie kontynuowany dzięki współpracy z Wodami Polskimi, Urzędem Marszałkowskim, samorządami oraz ZE PAK S.A. Naszym celem jest przywrócenie porozumienia w sprawie ratowania zanikających jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego, co jest niezwykle istotne dla Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz dla lokalnej społeczności i turystów. Dążymy do wypełnienia naszych zobowiązań i nadrobienia straconego czasu – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Wschodnia Wielkopolska i Pojezierze Gnieźnieńskie borykają się z problemem deficytu wód, który jest złożony i zróżnicowany w zależności od konkretnych regionów. Oprócz czynników klimatycznych, presja antropogeniczna, takie jak górnictwo odkrywkowe, melioracje, regulacje koryt rzecznych, bezzwrotne pobory wód podziemnych oraz wycinka lasów, przyczyniła się do osuszania jezior i bagien na tym obszarze.
Porozumienie w sprawie odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce zostało osiągnięte 13 stycznia 2025 r. podczas spotkania minister ds. klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z przedstawicielami Wód Polskich, Urzędu Marszałkowskiego, samorządów i ZE PAK S.A., które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Zgodnie z porozumieniem, wszystkie kluczowe zadania, w tym niezbędne inwestycje do przekierowania wód do zbiornika Kleczew, zostaną zrealizowane.
Zgodnie z ustaleniami, wkrótce zostanie opracowany aneks, który uwzględni nowy podział obowiązków oraz finansowanie koniecznych inwestycji. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój regionalny, w tym na realizację tego rodzaju projektów.
Jeziora w Parku Krajobrazowym Powidzkiego posiadają ogromne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz również dla lokalnej społeczności i gospodarki. Są to jeziora o najwyższej czystości, przyciągające turystów i zapewniające zatrudnienie wielu mieszkańcom Wielkopolski.
UWAGA: Treść komunikatów publikowanych w serwisie PAP nie jest modyfikowana przez PAP SA i jest dostarczana w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl