Home Zdrowie i styl życia Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich: pacjent może zweryfikować personel i sprzęt

Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich: pacjent może zweryfikować personel i sprzęt

„Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP), ogłoszone 9 grudnia, stanowią istotne narzędzie dla pacjentów poszukujących metod korekty wady wzroku” – Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.

„Pacjenci poszukujący kliniki chirurgii refrakcyjnej i chcący bezpiecznie zrobić korekcję wady wzroku wręcz powinni postępować zgodnie z wytycznymi Stowarzyszenia” – podkreśla ekspertka.

Placówka medyczna powinna dostarczyć pacjentowi informacji na temat zgodności z wytycznymi od kwalifikacji, przez przeprowadzenie zabiegu, po opiekę pooperacyjną, a także standardy jakości opieki nad pacjentem po zabiegu.

Pacjent ma prawo otrzymać od placówki medycznej informację, czy stosuje się ona do wytycznych od kwalifikacji, poprzez sam zabieg i opiekę pooperacyjną, a także wzorce jakości opieki nad pacjentem po zabiegu.

Wytyczne obejmują również szczegółowe wytyczne dotyczące placówki medycznej, w tym wymagania techniczne i formalne dotyczące urządzenia laserowego wykorzystywanego do przeprowadzania operacji.

„Jednolity model postępowania chirurgicznego ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo” – zapewnia Agnieszka Szpara.

Według niej, zwiększająca się popularność procedur korekcji wzroku skutkowała koniecznością opracowania wytycznych dla dostawców usług medycznych, aby pacjenci mogli czuć się bezpiecznie i dokonywać świadomych wyborów dotyczących placówek medycznych spełniających rekomendowane standardy.

Te wytyczne zostały podpisane przez kluczowe osoby ze środowiska chirurgów refrakcyjnych, reprezentujące najważniejsze ośrodki w Polsce.

Agnieszka Szpara zwraca uwagę, że pacjenci powinni w pierwszej kolejności sprawdzić rejestrację chirurgów refrakcyjnych w Sekcji Chirurgii Refrakcyjnej Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) lub Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO), oraz ich członkostwo w międzynarodowym stowarzyszeniu chirurgii refrakcyjnej (np. ESCRS) w celu zapewnienia swojego bezpieczeństwa.

Przy wyborze miejsca do korekcji wzroku zaleca się zwrócenie uwagi na urządzenia i gabinet zabiegowy, jak również zapytanie o sprzęt medyczny i personel. Jeśli coś budzi wątpliwości, warto rozważyć inne miejsce.

„Badanie w klinice i kontakt z doświadczonym chirurgiem są kluczowe. Bezpośrednia rozmowa z operatorem wykonującym zabieg to możliwość uzyskania wiarygodnych informacji o jego efektach” – mówi Andrzej Dmitriew, dyrektor Medyczny Kliniki Okulistycznej reOptis w Poznaniu.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ