Home Nauka i Technika Nowe napędy kosmiczne tematem międzynarodowej konferencji w Warszawie

Nowe napędy kosmiczne tematem międzynarodowej konferencji w Warszawie

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz Polska Agencja Kosmiczna wspólnie organizują międzynarodową konferencję pt. „Development Trends in Space Propulsion Systems” (5-6 grudnia 2024) w Warszawie. Konferencja ta stanowi doskonałą okazję do poznania najnowszych osiągnięć w polskim i międzynarodowym przemyśle kosmicznym, skupiając się na nowych napędach kosmicznych.

Celem konferencji jest promowanie rozwoju badań w obszarze technologii kosmicznych oraz inspiracja do rozwiązywania wyzwań tej fascynującej dziedziny. Wydarzenie skierowane jest do naukowców, badaczy i przedstawicieli przemysłu zajmujących się technologiami kosmicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem systemów napędowych.

„Nowe napędy kosmiczne, a właściwie >>zielone<< napędy kosmiczne, to obiecujący kierunek badań. Wiele firm i instytucji poszukuje obecnie zrównoważonych rozwiązań w przemyśle kosmicznym. Takie oczekiwania są kreowane nie tylko przez rynek poszukujący nowych rozwiązań, ale także przez agencje zajmujące się kosmosem. Przykładem są m.in. liczne projekty realizowane z funduszy Europejskiej Agencji Kosmicznej. O tych i innych projektach będzie można posłuchać właśnie na naszej konferencji, na którą serdecznie zapraszam” – mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wraz z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz Polską Agencją Kosmiczną organizują w Warszawie międzynarodową konferencję pt. 13. „Development Trends in Space Propulsion Systems” (5-6 grudnia 2024). Wydarzenie stanowi idealną okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w polskim i międzynarodowym przemyśle kosmicznym. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są nowe napędy kosmiczne.

Głównym celem wydarzenia jest rozwój badań w dziedzinie technologii kosmicznych i inspirowanie do rozwiązywania wyzwań tej fascynującej dziedziny. Konferencja jest skierowana do naukowców, badaczy i przedstawicieli przemysłu zajmujących się technologiami kosmicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem systemów napędowych.

„Konferencja to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami z Polski i zagranicy. Jak co roku główna uwaga będzie poświęcona innowacyjnym technologiom napędów kosmicznych, które dzięki zasługom śp. profesora Piotra Wolańskiego wyrastają na polską specjalizację technologiczną w ramach ESA” – mówi dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Europejska debata na temat napędów kosmicznych jest wydarzeniem, które przyciąga ekspertów z różnych instytucji i krajów. Plan konferencji obejmuje prezentacje specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, oraz wielu innych renomowanych instytucji z różnych krajów europejskich.

Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele takich instytucji jak DLR z Niemiec, Thales Alenia Space z Wielkiej Brytanii, czy Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Polski. To wydarzenie, które obiecuje ciekawe dyskusje na temat napędów kosmicznych i przyszłości eksploracji kosmosu.

Zaproszeni eksperci omówią następujące tematy:

– Wyzwania techniczne w rozwoju napędów kosmicznych i ich wpływ na środowisko, koszty i dostępność, na przykład poprzez studia przypadków branżowe;

– Znaczenie technologii próżniowej dla postępu w lotach kosmicznych;

– Wprowadzanie nowych rozwiązań napędów kosmicznych na rynek oraz implikacje kosztowe i wykonalność wdrożenia na dużą skalę;

– Testowanie i modelowanie napędów kosmicznych;

– Napędy kosmiczne poza niską orbitą okołoziemską (LEO) – wyzwania na kolejne dekady;

– Napędy na stałe i hybrydowe materiały pędne;

– Rozwój ekologicznych napędów kosmicznych;

– Systemy napędowe nowej generacji.

Podczas konferencji zaplanowane są także wystąpienia gości specjalnych:

– prof. Michael Gozin (Tel Aviv University) – ”Janus-type Hypergolic Fuels for Hybrid Systems using H2O2 and HAN – based oxidizers”,

– dr Maurizio Natali (University of Perugia) – ”State-of-the-art of high temperature materials for rocket motors: a review”.

Konferencję rozpocznie wystąpienie dr. inż. Adama Oknińskiego z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa na temat ekologicznych napędów w kontekście niedawnego sukcesu wystrzelenia rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K w kosmos i możliwe dalsze kroki w zakresie wdrażania technologii w systemach satelitarnych.

Nagrody im. Profesora Piotra Wolańskiego będą przekazane podczas uroczystości zamykającej pierwszy dzień konferencji. Ich celem będzie uhonorowanie wyjątkowego wkładu profesora Wolańskiego w rozwój nauki o napędach i technologiach kosmicznych, a także jego zaangażowania w promowanie innowacji oraz badań dotyczących eksploracji kosmosu.

Profesor Wolański miał powiązania naukowe i zawodowe z Politechniką Warszawską oraz Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. W ramach ostatniej instytucji, pod jego kierownictwem, zespół opracował metodę wytwarzania nadtlenku wodoru o stężeniu powyżej 98%. Ten związek został wykorzystany jako utleniacz w rakiecie suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K, która w tym roku przekroczyła granicę kosmosu. Jest to również pierwsza rakiet na świecie, w której wykorzystano ten ekologiczny materiał pędny.

Nagrody zostaną przyznane w różnych kategoriach, aby wyróżnić osoby i/lub organizacje, które wniosły istotny wkład w rozwój technologii napędów kosmicznych. Działalność prof. Wolańskiego skupiała się na promowaniu badań i technologii, które mają potencjał zmienić przyszłość eksploracji kosmicznej.

Organizatorami konkursu są: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Politechnika Warszawska oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Akademia Nauk, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Sponsorem konferencji jest Busch Group.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ