Home Nauka i Technika Niezwykłe zapisy obecności nosorożca włochatego w polskich zbiorach: badaczka UAM kontynuuje prace

Niezwykłe zapisy obecności nosorożca włochatego w polskich zbiorach: badaczka UAM kontynuuje prace

Prof. Kamilla Pawłowska z UAM przeprowadziła badania czaszek nosorożców włochatych, które dotychczas były nieznane dla nauki, w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W trakcie przeszukiwania ponad stu miejsc w Polsce udało się zlokalizować i zbadać rzadkie okazy tego wymarłego gatunku.

Nosorożec włochaty był jednym z długowiecznych mieszkańców Europy, żyjąc od około 470 tysięcy lat temu aż do końca ostatniej epoki lodowcowej, około 14 tysięcy lat temu. Charakteryzował się masywnym ciałem, krótkimi nogami, wysokim karkiem i dużą głową z dwoma rogami, pokrytymi gęstą sierścią. Jego dieta składała się głównie z traw i liści krzewów, a jego ciało było przystosowane do surowych i zimnych warunków atmosferycznych.

Badania dotyczące historii zwierząt na terytorium Polski i innych krajów europejskich są wciąż niewystarczająco poznane. Dlatego profesor Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zainicjowała szeroko zakrojone badania. Projekt WOOLRHINOPOLI obejmuje badania dużej części Europy, w tym oznaczanie szczątków, badanie wieku i płci zwierząt, przebyte choroby oraz relacje z ludźmi. Planowane zakończenie projektu to 2026 rok.

Link do artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105115%2Cniezwykle-zapisy-obecnosci-nosorozca-wlochatego-w-polskich-zbiorach


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ