Home Artykuły Partnerów Czy wolno kserować książki? Kilka rad dla studentów

Czy wolno kserować książki? Kilka rad dla studentów

Książki i podręczniki edukacyjne to podstawowe źródła wiedzy wykorzystywanie podczas studiów. Ze względu na wygodę pracy poszczególne tytuły często są kserowane lub skanowane przez studentów. Takie rozwiązanie pozwala wyposażyć się w najważniejsze treści z książki, które będziemy mieć zawsze dostępne pod ręką. Pojawia się jednakże pytanie, czy wolno kserować książki? Jak wygląda kwestia praw autorskich? Czy za kserowanie książek grożą jakieś kary? Oto kilka rad dla studentów!

Czy kserowanie książek jest legalne?

Co do zasady każda książka chroniona jest prawami autorskimi, które pozostają w posiadaniu autora. To zagadnienie reguluje stosowna ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W praktyce zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami możemy skserować treść książki, jednak jest to obarczone pewnymi warunkami. Przede wszystkim wykonana przez nas kserokopia danej publikacji może być wykorzystywana tylko we własnym zakresie. Oznacza to, że absolutnie nie możemy sprzedawać, ani rozpowszechniać dalej owej kopii. Ustawodawca mówi również, że przy wykonywaniu kserokopii należy zachować umiar, a więc wykonywanie kilkudziesięciu kopii tego samego dzieła literackiego może zostać potraktowane jako naruszenie praw autorskich.

Kserować książek do celów naukowych, a prawa autorskie do publikacji?

Podczas studiów często zdarza się, że prowadzący dany przedmiot przekazują studentom obszerną listę książek do przerobienia. Co więcej, uczelniane biblioteki mogą posiadać ograniczoną liczbę danych publikacji, a co za tym idzie, nie wszyscy spośród uczęszczających na zajęcia zdołają wypożyczyć taką książkę. Nic więc dziwnego, że studenci często decydują się na kserowanie książek. Pojawia się jednak pytanie, czy wykonywanie kopii do celów naukowych jest dozwolone? W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o tym, że przepisy zezwalają na kserowanie książek do celów prywatnych. Jeżeli dana publikacja potrzebna jest do nauki lub posłuży do pracy na zajęciach, można w pełni legalnie ją skserować i wykorzystywać podczas zajęć czy w ramach przygotowania do egzaminów zaliczeniowych.

Jak skutecznie wykonać kserokopię książki?

Przez wzgląd na fakt, że poszczególne strony książki są zszyte i stanowią jedną całość, kserowanie tego rodzaju utworów literackich jest stosunkowo skomplikowane. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnej drukarni, takiej jak https://www.kseroa0.pl/, w której od ręki wykonasz kserokopię książki w doskonałej jakości. Specjaliści posiadają odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim doświadczenie w skanowaniu, czy kopiowaniu książek, dlatego szybko uporają się z zadaniem. Co ważne, drukarnie posiadają specjalne oferty dla studentów, dlatego wykonanie kopii nie powinno istotnie nadwyrężyć budżetu.

Kserowanie książek w bibliotece – co na to przepisy?

Istotną kwestią, która z pewnością może zainteresować wielu studentów, jest skanowanie książek dostępnych w bibliotekach. Warto zauważyć, że w znacznej części placówek, czy to publicznych, czy też tych należących do danej uczelni, dostępne są urządzenia wielofunkcyjne, pozwalające na wykonanie skanu czy kserokopii. Z książek udostępnionych przez bibliotekę możemy korzystać tak samo, jak ma to miejsce w przypadku zakupionych pozycji. Oznacza to, że możemy skserować interesujące nas zagadnienia oraz przechowywać je zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. W każdym przypadku warto jednak sięgnąć po regulamin biblioteki. W takim dokumencie teoretycznie mogą znajdować się pewne obostrzenia względem wykonywania kserokopii książek.

Co grozi za nielegalne kserowanie książek w celach zarobkowych?

W odróżnieniu od użytku prywatnego, prawnie zabronione jest wykonywanie kserokopii książek w celach zarobkowych. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, każda książka jest efektem pracy autora, który posiada prawa autorskie do swojego dzieła. Wszelkie próby kserowania i odsprzedaży utwór literackich są więc naruszeniem wspomnianych praw autorskich. W przypadku, gdy nielegalna działalność zostanie wykryta, osobom zamieszanym w sprawę grozi odpowiedzialność karna.

Czy wolno kserować książki? – podsumowanie

Wykonywanie kserokopii książek pozwala na znacznie łatwiejszy i bardziej powszechny dostęp do opracowanych treści. Co do zasady przepisy zezwalają na wykonywanie kopii, pod warunkiem, że posłużą one wyłącznie do celów prywatnych. Taki stan rzeczy dotyczy żarówki publikacji zakupionych w księgarni, jak i tych, pochodzących z biblioteki. Warto przy tym pamiętać, że absolutnie zabronione jest wykonywanie kserokopii utworów literackich w celach zarobkowych, ponieważ taka działalność znacząco narusza prawa autorskie do dzieła. Jeżeli potrzebujesz skorzystać z danej książki, możesz śmiało wykonać kopię i wykorzystywać ją do woli!

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ