Home Polityka i społeczeństwo Polska Gościnność na Światowym Festiwalu Młodzieży Polonijnej – Planujemy już teraz!

Polska Gościnność na Światowym Festiwalu Młodzieży Polonijnej – Planujemy już teraz!

I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą zgromadził ludzi z różnych środowisk i państw, aby połączyć wysiłki w promowaniu polskiej edukacji i nauki na całym świecie. Zalecenia z kongresu, w tym pomoc dydaktyczna w nauczaniu języka polskiego, innowacyjne technologie w nauczaniu polskiej historii oraz zorganizowanie pierwszego Światowego Festiwalu Młodzieży Polskiej z Zagranicy, mają na celu wzmocnienie więzi i współpracy między Polakami na całym świecie.

1. Światowy Kongres Polskiej Edukacji i Nauki za Granicą przyciągnął ponad 500 gości z 41 państw na całym świecie, w tym z odległych Argentyny i Australii.

Ogromny sukces wydarzenia zawdzięczany jest szerokiemu gronu uczestników: uczniom, wolontariuszom polonijnym oraz przedstawicielom szkół z USA i Wielkiej Brytanii, którym udało się zdobyć wyjątkowe wyróżnienie w postaci wyjazdu do Polski.

„W funkcjonowaniu szkół polskich poza granicami kraju najważniejsze są dzieci i młodzież, dlatego planujemy w przyszłym roku organizację Pierwszego Światowego Festiwalu Polskiej Młodzieży za Granicą tutaj w Polsce, aby integrować młodych ludzi, którzy są kwintesencją funkcjonowania środowisk polonijnych na świecie” – ogłosił Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki.

Minister edukacji i nauki podkreślił, że ważnym aspektem jest umożliwienie młodym Polakom mieszkającym poza granicami kraju uczestnictwa w dialogu na temat edukacji polonijnej, a także wspierania rozwoju grup młodzieżowych i organizacji, takich jak harcerstwo oraz kluby sportowe.

Poza tym, minister zaznaczył, że konieczne jest wsparcie młodzieży w rozwijaniu aktywności społecznej, w celu wzmocnienia więzi z Polską, a także koncentracji na rozwoju własnych umiejętności i pasji.

Minister edukacji i nauki podkreślił, że niezwykle istotna jest możliwość uczestnictwa młodych Polaków zamieszkałych poza granicami kraju w dialogu na temat edukacji polonijnej oraz wspierania rozwoju inicjatyw i organizacji młodzieżowych, takich jak harcerstwo i kluby sportowe.

Ponadto, minister zwrócił uwagę na potrzebę wsparcia młodzieży w zakresie aktywności społecznej, by pomóc im wzmocnić więź z Polską, a także skupić się na rozwijaniu własnych umiejętności i pasji.

Uczestnicy kongresu mieli okazję wymienić się doświadczeniami i zdobyć wiedzę dotyczącą najlepszych praktyk pracy z językiem polskim, prowadzenia polskich szkół oraz tworzenia innowacyjnych programów edukacyjnych.

„Podzieliliśmy uczestników na siedem paneli. Odbywały się dyskusje, mamy wnioski. Robiliśmy warsztaty tematyczne, dotyczące np. rękodzieła artystycznego, warsztaty medialne zorganizowane przez TVP oraz szereg innych aktywności, które uczestnik mógł sobie w dowolny sposób wybrać” – zaznaczył prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Uczestnicy kongresu byli zgodni, że nauka języka polskiego powinna być dostosowana do współczesnych realiów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, takich jak podcasty i filmy edukacyjne, dzieci i młodzież mogą wzbogacić swoją wiedzę i zdobyć umiejętności czytania, pisania i mówienia po polsku. Nauczyciele i rodzice mają również możliwość wykorzystania narzędzi cyfrowych do rozwijania zainteresowań i kształtowania podstawowych umiejętności językowych.

Dzięki projektowi „Innowacyjna Historia – nowoczesne technologie w służbie edukacji” możesz poczuć dreszczyk emocji podczas oglądania filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości. Przeniesiesz się w czasie do Powstania Warszawskiego i do wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, poczujesz się jakbyś był tam na żywo.

„Po zakończeniu prezentacji w Polsce będziemy prezentować te żywe lekcji historii – >>Kartkę z Powstania<>Wiktorię 1920<< – w różnych środowiskach polonijnych, aby uczyć miłości do Ojczyzny i w tak innowacyjnej formie pokazać za granicą, że Polska jest nowoczesnym krajem” – powiedział prof. Jacek Gołębiowski.

Minister Tomasz Rzymkowski, po wnikliwej analizie wyników kongresu, ogłosił wnioski wypracowane na podstawie obserwacji i potrzeb zgłaszanych przez uczestników. Jest to niezwykłe osiągnięcie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest odpowiedzialny za udostępnienie uczestnikom możliwości wyrażenia swoich opinii i potrzeb. Wnioski z kongresu staną się zaleceniami do dalszej pracy dla organizatora, jak i innych podmiotów zaangażowanych w polską edukację za granicą.

Szkoła polska poza granicami kraju jest wyjątkowym miejscem, w którym możemy zintegrować środowisko polonijne. Aby to osiągnąć, należy utrzymywać wzajemne relacje i skutecznie się komunikować, aby przezwyciężyć wszelkie podziały.

„Tam, gdzie nasze dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności, wspierany jest proces wychowawczy, który spoczywa na rodzicach. Dlatego polska szkoła w kraju czy za granicą jest dobrem nas wszystkich i absolutną świętością bez względu na to, jakie poglądy reprezentujemy i jakie wartości dla nas są ważne” – podkreślił minister Tomasz Rzymkowski.

Minister wyraził potrzebę wzmocnienia integralności procesu edukacji od przedszkola do poziomu akademickiego. Podkreślił, że szczególne znaczenie ma tu promocja języka polskiego oraz literatury polskiej. W celu wsparcia edukatorów ze szkół polonijnych, Minister zapowiedział przygotowanie konkursów, których procedury będą uproszczone.

W dniach 5-9 lipca 2023 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Organizowany pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, przyciągnął do hotelu „Warszawianka w Jachrance” polonijnych i polskich nauczycieli oraz naukowców pracujących poza granicami Polski. Konferencja stanowiła okazję do wzajemnego poznania się oraz wymiany doświadczeń.

Kongres był okazją do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy przez uczestników, prezentujących najnowsze odkrycia, projekty i inicjatywy w dziedzinie nauki polskiej oraz popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej na całym globie. Uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w nauce i edukacji.

Organizacją Kongresu Języka Polskiego zajmuje się Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, z wsparciem organizacyjnym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kongres wspierany jest również przez patronat medialny Polskiej Agencji Prasowej.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Lokalny serwis informacyjny z Poznania i okolic. Wydarzenia, aktualności i newsy.

 

 

Wydawca:
ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Partnerskie

Najnowsze

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ